Край на илюзията - ново изследване, публикувано в списание "Сайънс". показва, че хората масово подценяват колко много се променят с възрастта си и че малко от тях си дават сметка, че може и да не се познаят, ако се видят на снимка как ще изглеждат след 10 години.
Вероятно причината е, че редовно получаваме комплименти от познатите си, че изобщо не сме се променили през последните години и от там сме по-малко склонни да признаем, че всъщност промяната е значителна.
"Хората на средна възраст често гледат тинейджърите с някаква смес от забавление и огорчение", казва изследователят Даниел Т. Гилбърт, психолог от Харвард, пред вестник „Ню Йорк Таймс". "Това, което ние никога не осъзнаваме е, че нашето по-старо аз би гледало с неразбиране днешното ни аз."
В проучването са участвали 19 хиляди души на възраст между 18 и 68, които са били анкетирани как смятат че са се променили през последното десетилетие и колко очакват да се променят в следващите 10 години.
Изследователите открили, че въпреки че хората забелязвали своята промяна от минало към настояще, те подценявали тази от настояще към бъдеще.
Младите хора, хората на средна възраст и по-възрастните хора осъзнавали, че са се променили много през последните 10 години, но не смятали, че в бъдеще ще се променят кой знае колко много. Повечето от участниците вярвали, че към настоящето са хората, които ще бъдат и през останалата част на живота си.
Поръчителите на анкетата от LiveScience смятат, че за резултатите има две възможни причини.
Един от тях е, че на хората им е по-успокояващо да вярват, че познават себе си и че бъдещето е предсказуемо. Те вярват, че настоящето е, едва ли не, постоянна константа.
Другата причина е, че на хората им е по-трудно да си представят бъдещето, отколкото да си спомнят за миналото.