Учените казват, че юношеските спомени са по-трайни, отколкото всички други спомени и оформят начина, по който хората гледат на живота.
Ако в гимназията вашите съученици ви третират добре (или са ви третирали добре) имате шанс в живота да бъдете по-успешни, а красивите и популярни момичета в училище имат по-голям шанс, когато пораснат, да си намерят хубав съпруг и да направят добра кариера.
Скорошно изследване установи, че най-голям дял от нашите приятели във Facebook (около 22%) са от средното училище. Тоест, любопитно ни е да общуваме и да разберем подробности за живота на хората, с които сме били в гимназията.
В действителност, без значение колко успешен или доволен е от живота си човек като възрастен, призракът на ученическите му години може лесно да бъде призован. Ако едно момиче е било закръглена тинейджърка, отхвърляна от другите, тя цял живот ще си спомня за това. Ако тя е била несигурна в гимназията и е прикривала дебелите си крака с дълги блузи, дори когато порасне и вече не е толкова закръглена, пак ще ѝ е неудобно да носи пола.
Според психолозите, тормозът в училище е толкова мощен, че предизвиква химични промени в мозъка по време на юношеството. Авторът на изследването - д-р Лорънс Стайнбърг, обяснява, че в тинейджърските години частта от нашия мозък, която управлява нашата способност да разсъждаваме, да мислим абстрактно и самостоятелно, запечатва всички стимули, на които сме изложени и то за цял живот.
"Когато вашата самоличност е в процес на преход, вие съхранявате спомените по-ярко, отколкото по време на стабилност", обяснява Стайнбърг.
По думите на психолога д-р Джоан Харви от университета в Нюкасъл, ние сме програмирани да бъдем хипер-отзивчиви и чувствителни в юношеството, което е важен етап от нашето развитие.
"С напредване на възрастта, светските спомени се филтрират и хората не помнят как са си писали домашните си по математика, но помнят, ако някое красиво момиче от класа им ги е карало да се чувстват нищожни."
Това обяснява защо тези няколко години в средното училище може да окажат въздействие върху целия ни живот, да циментират нашата идентичност и от там да повлияят на нашата кариера и постижения.
Според това проучване тридесет и пет години след като напуснат училище, най-популярните тинейджъри са спечелили средно 10 на сто повече от по-малко популярните си съученици.
Ясно е, че победителите в гимназията са победители и в живота.
За да се справите с болезнените спомени от класната стая (ако имате такива), трябва да се запитате: "С какво сега съм по-различен от онзи, който съм бил тогава?" Можете да изберете да се съсредоточите върху положителното или върху отрицателното.
Разбира се, за добро или за лошо, всички тези чувства са прекрасна подготовка за живота в света на възрастните. Всички герои и драми, които съществуват в училище – хулигани, жестоки красавици, несигурност, негодувание и т.н., ни заобикалят и след като пораснем.