Ейми Уайнхаус, Кърт Кобейн, Уитни Хюстън... това са само част от знаменитостите, които си отидоха много по-рано, отколкото им бе писано. Наркотиците, алкохолът и цигарите са почти неизменна част от шоубизнеса и неслучайно точно идолите на милиони приключват в някоя клиника за рехабилитация или в гроба.
Ново изследване показва, че като цяло звездите умират по-рано от останалите хора, постигнали успехи в други сфери. Анализ на 1000 некролога накара експерти да обобщят, че славата съкращава живота с няколко години, пише New York Tinns.
Екип от университета на Куинсланд и от университета на Нов Южен Уелс , разкри, че изпълнителите - актьори, певци и музиканти, както и спортистите, умират средно на 77 години, писателите, композиторите и художниците - на 79. Изявените учени живеят средно 82 години, известните бизнесмени и политици - 83 години. Изпълнителите по-често заболяват от рак, особено на белия дроб, обикновено заради тютюнопушене.
Изследователите смятат, че по-ранната смърт се дължи на различни фактори, сред които – публичност и популярност в ранна възраст, които карат човек да потърси спасение в различни опиати, тъй като не е подготвен за огромното внимание. Психологическият и дори семеен натиск за успехи също спомага нездравословното поведение на индивида, а някои дори смятат, че са по-креативни под влиянието на наркотици или алкохол.
Хъни Лангкастър-Джеймс, психолог със специалност поведение на знаменитостите, каза по повод изследването, че прекалено малко хора стават звезди, за да е възможно да бъде изучен ефектът на тази слава върху живота им.