Повечето хора лесно могат да бъдат излъгани, стига човекът отсреща да е достатъчно талантлив в преструвките. Наивността и вярата са основните фактори, които понякога пречат на трезвата преценка. Хората могат да лъжат, подтикнати от много и различни причини. Все пак, колкото и да е трудно, може да разберете, ако някой се опитва да ви излъже.
Някои от издайническите знаци са: отместване на погледа надолу или встрани, нервни тикове, безпокойство.
Въпреки безспорната достоверност на езика на тялото, изследвания показват, че няма точни признаци, доказващи лъжа. По-скоро след редица тестове, изследователи са установили кои сигнали будят подозрения в другите хора. Важно е да се отбележи, че всъщност тези сигнали не винаги отговарят наистина на лъжа. Все пак внимавайте как се държите, защото може да ви сметнат за лъжец, ако правите следните неща:
1. Разказвате истории, които не са много убедителни. Ако ваш познат ви разкаже история, която не звучи особено логично и правдоподобно, може би и вие самите ще си помислите, че той лъже. Когато говорите за дадено нещо, трябва да бъдете убедителни и директни, защото само по този начин ще разсеете каквито и да било съмнения.
2. Не обичате да говорите за бъдещи неща. Ако отказвате да обсъждате определени въпроси или давате прекалено оскъдна информация, хората около вас ще решат, че определено криете нещо от тях.
3. Изглеждате напрегнати. Обикновено хората вярват по-малко на човек, който изглежда нервен и напрегнат. Тези състояния на безпокойство задействат „червената лампичка“.
4. Не сте положителни и добронамерени. В случай, че сте враждебни и неотзивчиви или пък имате неприятно изражение на лицето, рискувате да разрушите собствения си авторитет. Когато не вдъхвате доверие, а обратно – хората са склонни да ви вярват много по-малко. От друга страна, ако сте усмихнати или изглеждате компетентни, това ще накара другите да ви се доверяват повече.
Въпреки всичко няма определени знаци, които да доказват лъжа. Нервното поведение например, може да бъде доказателство за лъжа, но не във всички случаи. На първо място, защото някои хора са свикнали да лъжат и дори тогава тяхното спокойствие не се нарушава. На второ място понякога човек може да бъде нервен, макар че това не е вследствие на лъжа.
Ако искате да разберете дали някой ви лъже, не може да се уповавате изцяло на вербалното и невербалното поведение. Понякога, ако ситуацията и човекът отсреща ви го позволява, може да задавате допълнителни въпроси, с които да почерпите повече информация. С няколко думи – докато не изобретят достоверен детектор на лъжата с джобни размери, няма как да сте сигурни дали някой ви казва истината или не.