Изглежда, че личността на човек в младежките години прогнозира с точност дали той ще се чувства щастлив и в бъдеще. Оказва се, че младите хора, които са определяни за екстроверти във възрастта между 16 и 26 г., се радват на повече благополучие и удовлетворение от живота си, когато достигнат възраст между 60-64 години.
Според новото проучване на Университета на Саутхемптън отраканите тийнейджъри ще бъдат по-щастливи, когато достигнат напреднала възраст. Отдавна се знае, че интровертните и невротични младежи имат по-ниско самочувствие, но явно това не се променя с възрастта.
Новото изследване показва, че личностните черти от юношеството оказват траен ефект върху нашия живот и щастие. Тези, които са се чувствали емоционално стабилни в младостта си, се оказали по-щастливи в напреднала възраст, отколкото тези, които са били затворени или емоционално нестабилни.
Изследването е публикувано в престижно медицинско списание. В него се твърди още, че макар невротичността да не е пряко свързана с щастието, тя увеличава чувствителността на човек към психологически стрес и тревожност, което пък го кара да има по-ниска степен на удовлетвореност от живота.
Изглежда, че личността ни в началото на нашия живот има трайно влияние върху нашето щастие дори 40 години по-късно.
Д-р Катрин Гейл от Медицинския съвет за научни изследвания в Университета в Саутхемптън казва: „Ние открихме, че младежите-екстроверти стават по-удовлетворени от живота си, когато достигнат напреднала възраст. А тези, които са по-невротични като млади са по-склонни към тревожност, депресия и физически здравословни проблеми в бъдеще."
Снимка: Dreamstime