Facebook е най-популярната и успешна социална мрежа в света. Милиони хора използват сайта, за да се свържат с приятели, роднини или далечни познати. Неговата положителна функция обаче може да бъде замъглена от негативното влияние, което социалната мрежа оказва върху своите потребители. Учени установили, че колкото повече време хората прекарват в социалната мрежа, толкова по-зле се чувстват впоследствие.
„Повърхностно погледнато Facebook осигурява безценен ресурс за изпълнение на основната човешка потребност от социална връзка“, твърди психологът доктор Итън Крос от Университета в Мичиган. Вместо да подобри благосъстоянието на човека обаче, Facebook има точно обратния ефект. Според скорошно проучване на Университета в Честър хората са по-щастливи и се смеят двойно повече, когато общуват лице в лице с хората, а не чрез социалната мрежа.
Оказва се, че по времето, когато потребителите използват Facebook, техните нива на удовлетвореност от живота намаляват. Този факт има съществено значение, тъй като констатацията показва влиянието на социалните мрежи върху човешкия живот. Резултатите от изследването са резултат от експеримент, в който участвали 82 младежи. По време на двуседмичния тест участниците трябвало да докладват за своето емоционално състояние по пет пъти в деня.
Отчетените данни показали, че нивата на щастие и удовлетвореност спадат след използването на Facebook. Причината за тези резултати остава неясна, тъй като участниците използвали социалната мрежа по-рядко, когато се чувствали нещастни. Предстоят допълнителни изследвания, които трябва да изяснят на какво се дължи промяната в настроението.
През април проучване на Университета в Оксфорд откри, че двойките, комуникиращи чрез социалната мрежа, поставят връзката си на по-голям натиск. От друга страна използването на Facebook влияе добре върху брачните взаимоотношения.