Танците са чудесен начин човек да се забавлява, да гори калории, както и да изгони стреса. Освен тези неоспорими ползи, движението на тялото в такта на музиката може да подобри и мозъчната функция на различни нива. Две скорошни проучвания показват как различните видове практика позволяват на танцьорите да достигнат до най-високите нива на своята мозъчна дейност. Чрез редовна аеробна тренировка, която включва някакъв вид танц най-малко веднъж в седмицата, човек може да увеличи функцията на мозъка си.
На професионалните танцьори не им се завива свят. Защо?
Чувствате ли се замаяни, понякога когато ставате? Ако имате тази склонност, знайте, че ново проучване установи, че танците могат да ви помогнат да възстановите своя баланс и да ви направят по-издръжливи. Изследователи от лондонски колеж отчитат специфични различия в структурата на мозъка на балетистите. Именно те им помагат да избегнат чувството на замаяност, когато изпълняват пируети. Не е нужно обаче да ставате професионален балетист, за да се възползвате от ползите на този танц.
Изследването показва, че години на обучение могат да позволят на танцьорите да потискат определени сигнали от органите на баланса във вътрешното ухо, което е свързано с малкия мозък. Резултатите от проучването могат да помогнат за подобряване лечението на хроничен световъртеж. Около един на всеки четирима човека изпада в това състояние в някакъв момент от живота си. При балетистите рефлексът за световъртеж е намалял с годините.
Визуализацията на движения може да подобри мускулната памет
Скорошно проучване установи, че танцьорите могат да се научат да правят сложни движения, като първо ги повтарят по-бавно и по този начин ги „маркират“. Изследователят Едуард Уорбъртън, който е бивш професионален балетист, започва да се интересува повече от „мисленето зад танцуването“. Оказва се, че маркирането помага на човек да запомни определени стъпки по-лесно.
Въпреки това танцът на балетистите е много труден. Налага се изучаване на стъпки, което е психически и физически натоварващо. Нови изследвания показват, че маркирането може да подобри качеството на танца и да намали умствената умора. „Широко прието е, че целта на маркирането е да пести енергия“, твърди доктор Уорбъртън. Танцовите репетиции изискват концентрация върху много аспекти. Маркировката от своя страна набляга върху самата рутина, не толкова върху перфектните движения. Може да се заключи, че синхронизирането на главния и малкия мозък създава предпоставки за много по-лесно запомняне и изпълнение на танца.
Изследователите установили, че танцуването с нормална скорост пречи на танцьорите да запаметят стъпките и тяхната последователност, като по този начин се затормозява тяхната работа. От друга страна визуализацията и маркирането може да се използват не само в танците, но и в много други сфери и области на живота.