Всеки човек има лоши навици. Въпросът е, че дори да ги осъзнава, невинаги е толкова лесно да се справи с тях. Всъщност всеки, който се е опитвал да промени своите поведенчески навици като това да спре да си гризе ноктите, да откаже цигарите и т. н., знае какво предизвикателство е подобна промяна.
За съжаление, психологическите навици могат да бъдат още по-трудни за преодоляване, отколкото поведенческите. Човек не бива да се отказва обаче, тъй като някои от най-разпространените навици са изключително вредни за психологическото здраве и емоционалното благосъстояние.
Една от причините, заради които човек продължава да следва своите психологически навици, въпреки вредите, които нанасят върху личността му, е, защото смята, че от тях има известна полза. Ето защо, ако искате да промените нещо в себе си, първо трябва да осъзнаете, че то не е полезно за вас.
Ето и кои са най-популярните психологически навици, от които трябва да се откажете:
1. Самокритични сте, когато самочувствието ви е ниско. Кога за последно говорихте/мислихте лоши неща за себе си, след като вече самочувствието ви беше наранено? Обикновено самокритиката е предшествана от отхвърляне или отказ. Вътрешният диалог може да бъде тежък и наказателен. Обикновено в подобна ситуация човек смята, че всичко, което му се случва, го е заслужил, като по този начин се успокоява и се подготвя за бъдещи провали. Все пак унищожаването на вашата собствена увереност само прави по-трудно възстановяването ви.
2. Отказвате се от нещо, след като сте се провалили. Това е една от най-честите психологически реакции след неуспех. Чрез нея човек сам убеждава себе си, че целта му е била нереалистична и че няма защо да я желае повече. Това поведение е грешно, но и нормално, тъй като човек се поддава на нарушенията във възприятията, които се активират след провал. Вместо да се отдавате на страхове, вие трябва да имате положително мислене, защото само по този начин ще имате отворено съзнание и позитивна нагласа.
3. Отблъсквате хората, когато се чувствате самотни. Самотата има разрушително въздействие както върху психическото, така и върху физическото здраве на човек. Един от най-честите навици, които хората изграждат, когато са самотни, е несъзнателно да отблъскват други хора. Със същите тези хора вие може да изградите по-силни социални връзки.
Обикновено след някакво разочарование човек се чувства отхвърлен и обиден, затова умишлено избягва ситуации, които биха го накарали да се чувства отново по този начин. За съжаление това е и сигурната рецепта за отблъскване на хората около вас, към които подхождате неуверено и предпазливо.
4. Дистанцирате се, когато се чувствате виновни. Обикновено човек се чувства виновен, когато е направил нещо нередно, което е в ущърб на някой друг. В тази ситуация много хора предпочитат да се дистанцират и да избягат, вместо да се опитат да изкупят вината си по някакъв начин. По този начин се натрупва напрежение между хората и осъществяването на близка среща отново става почти невъзможно.
Ако все пак размислите и решите, че трябва да се извините, имайте предвид нещо много важно: за да бъде вашето извинение наистина ефективно, трябва да се поставите на мястото на другия човек и да помислите какви вреди сте му нанесли. Само така ще бъдете наясно колко голяма всъщност е вашата вина.