Безспорно образованието е ценен дар, който не бива да бъде пренебрегван или подценяван. Има неща обаче, които човек не може да научи в училище, в гимназията или в университета. Това са нещата от живота, с които всеки един от нас се сблъсква само в „реалния“ свят. Разбира се, човек се учи, докато е жив и може би точно това му е интересното на живота!
Ето и част от нещата, които човек научава с годините и сблъсквайки се с ежедневните предизвикателства в истинския свят:
1. Как да управлява своите финанси.
Би било хубаво още от малки децата да бъдат учени на полезни техники и съвети, с които по-лесно след време да управляват парите си. Най-вероятно, ако човек е подготвен от малък, много хора щяха да си спестят редица необмислени и прибързани харчове. Всъщност управлението на финансите е едно от основните неща, които човек научава. Това включва разпределянето на парите между плащане на сметки, попълване на данъчни декларации, застрахователни детайли, закупуване на жилище и т. н.
2. Как да поддържа колата си.
В гимназията младежите не ги учат как да поддържат колата си, макар че още преди да завършат средното си образование, голяма част от тях изкарват книжка. Разбира се, мъжете са доста по-добре запознати с тази тематика, просто защото инстинктивно те се интересуват повече от коли. Когато една жена се сдобие със собствена кола обаче, на нея ѝ се налага да следи кога трябва да смени маслото или дори (ако е много сръчна), сама да смени спукана гума.
3. Да приема критиката добре.
За разлика от гимназията или университета, в реалния свят на човек му се налага да се сблъсква с няколко неприятни реалности. Една от тях е лошият шеф, например. По време на образователния си процес, обикновено хората не се замислят толкова за своето самочувствие, тъй като са фокусирани по-скоро върху своята производителност и постижения. Затова за много млади хора сблъсъкът с първия шеф е критична точка, в която те трябва да се научат да приемат критиката. Само по този начин човек може да преуспее.
4. Да търси и кандидатства за работа.
Макар ролята на образованието да е да направи учащите достатъчно квалифицирани, истината е, че търсенето на работа никак не е лесна задача. Най-малко човек трябва да има познания как да напише добра автобиография, убедително мотивационно писмо или просто как да се държи по време на интервю за работа. С годините човек добива все по-голяма увереност и знания, които му помагат в търсенето на нова и по-добра работа.
5. Да се държат спрямо социалните норми.
Докато хората са млади, особено в тийнейджърските си години, на много от тях им харесва да се изявяват като бунтари. След години обаче човек се научава да се държи и да действа спрямо ситуацията. Това не може да бъде научено в училище, а само с помощта на опита и времето. Ето защо е толкова важно да развивате у себе си качества като увереност, знание, маниери, уважение и други.
6. Да управлява времето си правилно.
Много хора имат един и същи проблем – разсейват се постоянно и отлагат важните задачи за последния момент. Човек може да си остане такъв и на стари години, но със сигурност в много по-малък размер, отколкото, когато е бил младеж. Всъщност все повечето отговорности, които идват с всяка изминала година, правят хората по-отговорни. Ето защо те са „принудени“ да разпределят своето време по-добре и да не го прахосват безцелно.