Никой не обича да бъде в позицията на отхвърлен, но хората с високо ниво на чувствителност са особено уязвими по отношение на страховете си да не бъдат изоставени или изолирани. Тази личностна тенденция е повече от неприятна и в действителност може да бъде вредна за здравето.
Според учените чувствителните хора са по-податливи на болести като депресия, сърдечносъдови заболявания и рак. Ето защо трябва да се опитате да надмогнете тази своя чувствителност като изкорените тези навици:
1. Плащате данък „социална тревожност“. Спрете да се страхувате, че ще бъдете критикувани и че няма да оправдаете очакванията на другите. Престанете да мислите, че имате качества, които отблъскват хората. Истината е, че много често на хората наистина не им пука за вашите въображаеми грешки или смущаващи действия. Те са само във вашия ум. Просто свикнете с мисълта, че е възможно някой да ви отхвърли нарочно или съвсем неволно. Това може да се случи без основателна причина, просто защото другият е зает със собствените си проблеми. Бъдете по-оптимистични и доверчиви към другите.
2. Не споделяте с другите. Чувствителните хора често избягват да споделят с близките си и ги оставят в неведение за мислите си. Проблемът на този нездравословен навик е, че в крайна сметка можете да потиснете и добрите си емоции, криейки ги от останалите. Възможно е вашият страх от споделяне да се дължи на лош опит в миналото, когато сте били подигравани или омаловажавани. Научете се да изразявате себе си и ще ви стане много по-лесно.
3. Да се изолирате сами. Често силно чувствителните хора реагират като малко дете, което се оттегля в ъгъла, след като е направило беля. Забранете си подобен вид отстъпление и дори да сте се почувствали неудобно в дадена ситуация, по-добре се опитайте да се смесите с тълпата.
4. Да се срамувате. Срамежливостта не е вродено качество. То е характерно за много чувствителните хора, които се страхуват от отхвърляне. Ако цял живот се срамувате, никога няма да станете смели и дръзки в отношенията си. Дори да сте били срамежливо дете, може да изкорените тази своя черта като възрастен, с придобиването на повече опит. Просто се опитвайте да излизате по-често от зоната си на комфорт.
5. Да сте покорни. Много хора се чувстват по-удобно да стоят зад кулисите, а не в центъра на сцената. Дори да сте от тях, не бъдете покорни. Това, че имате склонност да останете на заден план, не значи че трябва да правите всичко каквото ви казват другите. Не се оставяйте да бъдете лесно контролирани и манипулирани, потискайки истинските си желания.
6. Вие сте личност тип D. Хората с D синдром на личността изпитват голяма доза тъга, стрес и раздразнителност, но в същото време избягват да ги изразяват открито. Ако имате тези отрицателни емоции, може би е по-разумно да откриете възможните причини за тях. Може да потърсите лечение или просто начини да се забавлявате по-често.