Само срамежливите знаят истински какво е да си срамежлив. Ръцете се изпотяват, тялото се разтреперва и всички мисли вкупом излитат от главата все едно никога не са били там.
Може симптомите да приличат на влюбване, но усещането далеч не е толкова приятно, защото пречи на нормалната комуникация с други живи същества.
Да си срамежлив не е фатално. Фатално е, ако това пречи на нормалния ти живот. Вижте как можете да се справите с това:
Преборете се с негативните мисли
Защо ви е страх по време на събирания? Защо си забранявате да се намесвате в дискусия, колкото и интересна да е тя за вас? Защо не изказвате мнение?
За да не притеснявате, обидите, нараните, ядосате събеседника. Защото не искате да говорите глупости, смешки или се притеснявате от мнението на околните за вас.
Това са все мисли, които автоматично изникват в главата на всеки срамежлив човек и пречат на нормалното протичане на какъвто и да е разговор.
Отделете време да изброите притесненията си едно по едно и ги сравнете с реалната ситуация. Сами ще забележите, че повечето от тях изобщо не са верни.
Не можете да спрете да се притеснявате за мнението на другите, но не забравяйте, че е невъзможно да се харесвате на всички, че е човешко да се греши и че провалът не убива.
С времето ще свикнете с тези истини и няма да позволявате на “онези” мисли да тровят съзнанието ви.
Погледнете се от друг ъгъл
Срамежливостта често е резултат от ниско самочувствие. Смятате, че другите ви гледат с лошо око, но истината е, че самите вие не се гледате с добро око.
Намирате се за скучни, нямате доверие в себе си и възможностите си, не се харесвате.
Не трябва да си причинявате подобни душевни рани. Спрете да се самообвинявате, а се погледнете с добро око, както се отнасяте към приятелите си.
Обърнете внимание на качествата си, вместо да се съсредоточавате върху недостатъците.
Направете си списък с добрите си страни и сами ще се убедите, че положението не е изобщо толкова трагично, колкото ви се струва на вас.