IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо не трябва да потискате гнева си

24 март 2015 11 01

Той може да ви предпази от вредни приятелства

Снимка; outnow.ch

Снимка; outnow.ch

По някаква причина, избликът на гняв има лоша слава. Когато човек се ядоса много, другите обикновено започват да го успокояват, а той се опитва да се овладее, за да не избухне.

Сякаш ако избухне, ще се изложи, ще се компрометира. Вярно е, че в пристъп на гняв човек може да изрече твърде тежки думи, които по принцип не мисли, а после да съжалява за това.

Въпреки това не е добре, винаги когато се чувствате ядосани, да се опитвате да го прикриете.

Ето и няколко причини, поради които изразяването на гнева е полезно нещо:

1. Гневът може да се превърне в депресия, ако дълго време е потискан.

Когато нормалните човешки емоции, особено негативните, се потискат, те често могат да се превърнат в депресия. Вместо да потискате гнева си и да изглеждате перманентно тъжни, по-добре кажете какво ви тежи.

2. Гневът и страстта често са свързани и ако потиснете едното, може да потиснете и другото.

Повечето хора не смятат, че страстта е кой знае колко важно качество, а то е. Когато човек е задвижван от вътрешно вълнение и стремеж, той стига по-далече в живота, отколкото ако се оставя да плува по течението. Затова, когато почувствате някакво вълнение, дори да е възмущение, не се опитвайте да го потиснете, а го изразете. Приемете, че емоциите трябва да бъдат изразявани, дори и негативните.

3. Гневът може да ви предпази.

Когато нещо в живота ни не е наред, тялото ни се бунтува и... гневи. Затова е важно да го послушаме. Когато се чувствате ядосани, това е начинът на вашето тяло да ви каже, че някой се държи с вас зле, нелоялно, че не ви уважава, че ви омаловажава и др. Това е начинът умът ви да ви каже, че трябва да се застъпите сами за себе си. Затова не се чувствайте виновни да реагирате бурно, когато смятате, че се държат с вас не така, както заслужавате.

4. Гневът може да ви помогне да направите положителни промени в живота си.

Когато някой усеща, че е жертва на несправедливост, той или тя често реагира чрез гняв. Това е хубаво нещо! Използвайте гнева си, за да се опитате да направите положителни промени в живота си.

5. Колкото по-често изразявате гнева си, толкова по-контролиран ще е той.

Ние често асоциираме гнева с проявата на физическо насилие или унищожаване на имущество. Истината е, че когато човек не потиска гнева си, той не го натрупва в себе си и вероятността някой ден да „експлодира“ емоционално се свежда до минимум. Изразявайте емоциите си, и позитивни, и негативни, за да не се превърнете в бомба със закъснител, която като избухне, да помете всичко около себе си.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари