IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как се къпе бебе – втора част

24 април 2009 08 27

Водата, сапунисването и пляскането с ръце, най-забавната част

Това с къпането е супер забавно, особено ако има и гумено пате. Снимка: Dreamstime

Това с къпането е супер забавно, особено ако има и гумено пате. Снимка: Dreamstime

В първата част стигнахме до там, че вече сте с прибрана коса, бебето се е досетило, че цялата суетня около него значи къпане и пристъпваме към морката част.

Температурата на водата трябва да е между 35 и 37 градуса, което ще рече, че ви е нужен термометър в първите няколко пъти, докато свикнете да познавате водата сами.

Хубаво е да сипете първо студената вода, а после топлата, като в никакъв случай не го правете с една ръка, докато държите бебето в другата. Ето в този момент таткото също трябва да е на разположение.

Бащите впрочем много се радват на този момент, така че ги оставете да помагат колкото си искат.

Приготвили сте водата, не пари, не е студена, бебето е голичко и щастливо. В случай, че го къпете в банята, трябва да вземете само хавлийката и сапуна.

Ако го къпете в стаята, подредете също лосиона за след къпане (за него ей сега ще кажем повече), пеленките и дрешките.

Преди да потопите бебето във водата, в случай на нужда най-мръсните части от тялото избършете с мокра кърпичка, сещате се за какво говорим.

След това намокрете бебето с ръка постепенно, за да свикне с водата. Когато е мокричко вече, бавно го сложете  във ваната и го оставете за кратко да попляска вътре.

Някои бебета не харесват особено това с къпането и разнообразяват процедурата със силен рев. Успокоителни думи и някоя гумена играчка биха му харесали достатъчно, че да спре да реве.

Винаги, ама винаги проверявайте температурата на водата преди да сложите бебето вътре. Не досипвайте вода докато бебето е вътре.

Коритата „нов модел“ имат подложка за главата и просто оставяте бебето да си легне, като го придържате лекичко. Няма от какво да се страхувате, няма как да повредите, счупите или амортизирате детенцето си. То все пак е човече като вас.

След като малкото чудо се е нарадвало на водата, не повече от половин минута, можете да пристъпите към сапунисването.

Лекичко и най-добре с ръка или много мека ръкавица. Гъбите задържат повече бактерии може да изчакате с използването им няколко месеца.

Използвайте детска козметика, за да сте сигурни, че няма да се стигне до алергии, суха кожа и подсичане.

Косичката се мие накрая, точно преди изплакването, отново с детски шампоан. Когато е съвсем малко и фонтанелата още не се е затворила, трябва да я пазите и мокрите главичката съвсем леко. В крайна сметка бебетата не се въргалят в пясъка.

След като всичко е чудесно насапунисано, измокрено околовръст и вие и таткото сте изморени, но доволни от добре свършената работа, трябва да облеете детето над коритцето и да го гушнете в хавлия.

Подсушаването е много важно, не трябва да остане нито една гънка по крачетата и ръчичките, която да не е изтрита.

Оставете детенцето да се порадва на въздуха голичко и непристегнато с пелени и дрешки.

Направете му и масаж с преварен зехтин. На водна баня се слага бурканче със зехтин и остава на котлона десетина минути.

После оставяте да изстине и го ползвате поне седмица.

Можете да използвате и специална бебешка козметика, но без никакви алкохол-съдържащи продукти, моля, защото изсушават кожата.

Не забравяйте накрая да цункате изкъпаното си бебе по носа. Това е особено важно.

КоментариКоментари