IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Разпалете фантазиите си

8 октомври 2010 09 14

Oще в дълбока древност хората се научили да се възползват от топлината на огъня

Снимка: Focus

Снимка: Focus

Oще в дълбока древност хората се научили да се възползват от топлината на огъня. Те изкопавали малък ров в центъра на колибата си, който играел ролята на огнище.

И пробивали дупки в тавана, през които трябвало да излиза дима.

Той често си оставал вътре...

През 17 век племенник на английския крал Чарлс I снабдил камината с решетка, като така подобрил въздушния поток и вентилацията.

През следващия век камината постепенно започнала да придобива съвременната си форма. Главен виновник за това е известният англо-американски изобретател Бенджамин Томпсън, познат и като граф Румфорд.

Той създал камина с високо и тясно огнище, с помощта на което пушека излизал по-лесно и бързо. Така се повишило и количеството на произвежданата топлина.

Днес все по-малко хора изграждат открити камини в домовете си. Много от тях предпочитат да се отопляват с дистанционно или с включването на кабела в контакта.

Но нищо не топли така, както топли огъня... Освен повишаване на стайната и телесна температура, той създава неповторима атмосфера, подходяща за всякакви зимни разпускащи "дейности".

Днешните камини все по-малко приличат на класическата камина. Трансформация, случваща се на всичко в дома. Със загубването на част от романтичността си, тя, все пак, е спечелила много технически подобрения.

Може да бъде монтирана навсякъде, дори в центъра на стаята. Може да се завърта спрямо вашето разположение. Може да работи на газ...

В галерията сме събрали няколко свръхмодерни предложения. Разпалете кафявото бутонче.

Още по темата:

Огън, следвай ме

КоментариКоментари

namonaraqnaq ( преди 14 години )
Отопляват се и още как!Стига камината да е добре направена и помещението да е изолирано. Слагаш един голям пън и се топлиш цяла вечер. :-)Хитри дизайнерски идеи пак, но просто рисунки!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
wildprincess ( преди 14 години )
Всички са страхотни!Огънят в камината създава уют и предразполага към гушкане .Преполагам,че точно това е търсеният ефект.И аз не вярвам някой да се отоплява с камина.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Sunnny ( преди 14 години )
Страхитни предложенията, но съм ходила в къщи с камина и си е студено, мръднеш ли на 5 см по-далече от камината.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар