Филмът „Смърт край Нил“ направи своята премиера на 11 февруари, но част от световните зрители няма да могат да го гледат на голям екран. Според IndieWire, няколко нации бойкотират лентата заради политически причини. Филмът на Кенет Брана е забранен в Ливан и Кувейт заради участието на Гал Гадот и връзките ѝ с Израел.
Гадот е родена в Израел, като успешната ѝ кариера в киното и модата започва след спечелването ѝ на конкурса „Мис Израел“ през 2004 година. Актрисата израства в града Рош ХаАин и служи две години в израелската армия, както са задължени всички граждани на страната. След като израелско-палестинският конфликт става все по-сериозен през годините, Гадот остава лоялен защитник на страната си, дори когато подобна позиция не беше много долюбвана. Въпреки това актрисата не е радикална в изказванията си, като дори обяви подкрепата си и за двете държави през май 2021 година.
„Израел заслужава да живее като свободна и сигурна нация. Нашите съседи заслужават същото“, написа тя в социалните мрежи.
Критиците на Израел обаче все още определят относително умерената позиция на Гадот като атака срещу палестинския суверенитет и се стремят да цензурират нейните филми. През 2017 година „Жената чудо“ беше забранен както в Ливан, така и в Катар. Ливан спря лентата за супергероинята, след като беше изправен пред изключителен натиск от ливанската група „Кампания за бойкот на поддръжниците на Израел-Ливан“. Докато причината за забраняването на „Смърт край Нил“ все още не е известна, мнозина вярват, че гореспоменатата група също стои зад това.
Източници казват, че забраната от страна на Кувейт се дължи на израелската военна служба на Гадот, а не на нейните изявления. Daily Mail цитира източник от правителството, който казва, че няма да пуснат филм на голям екран, в който участва бивш израелски войник. Нито Кувейт, нито Ливан са поискали каквито и да е било редакции в лентата, като просто са отказали да я закупят заради присъствието на Гадот.
Докато Холивуд от време на време трябва да се справя с подобни проблеми от страни от Близкия изток, цензуриращи американски филми, студиата обикновено са по-загрижени за китайската цензура заради големия пазар, който Китай предлага. Засега обаче „Смърт край Нил“ не е имал такива проблеми. Филмът ще бъде пуснат в страната през следващия уикенд, а други страни от Близкия изток вече го излъчиха на голям екран заедно с премиерата му в САЩ.
Засега няма отговор от Гал Гадот по този случай, нито от режисьора Кенет Брана или от продуцентското студио.