Киното определено се промени през последните години. Някои биха посочили, че нещата се развиват в благоприятна посока, позволявайки повече представителност във филмите чрез включване на актьори от различна раса, цвят на кожата, сексуална ориентация, полова идентичност и умствено и двигателно развитие. Проектите, режисирани и написани от жени, стават все по-чести, което още повече радва различни движения и неправителствени организации.
От друга гледна точка, всички тези промени понякога вредят на киното и историите, които то иска да разкаже. Опитвайки се да угодят на обществения натиск, компаниите и филмовите екипи вземат необмислени решения, с които рискуват качеството на проекта си и доброто му приемане от страна на публиката. Понякога се стига дотам, че действителни събития се разказват по съвсем различен начин, за да бъде уважено новото движение в киното.
Един от най-скорошните примери за предозиране с политкоректността е филмът „Кралица Клеопатра“ на Netflix, който трябва да направи своята премиера на 10 май. Още преди да излезе на екран обаче проектът се сдоби с огромна доза критика заради начина, по който е представена единствената царица на Египет.
В „Кралица Клеопатра“ главната роля се играе от британската актриса Адел Джеймс, която е със смесена раса. Тя представя Клеопатра като жена с африкански корени, което обаче по никакъв начин не се хареса на египтяните. Изпълнителният продуцент на документалната поредица е Джейда Пинкет Смит, която застава плътно зад избора на Джеймс и казва, че потеклото на Клеопатра все още не е доказано и това позволява на всеки да го интерпретира по свой начин.
„Много рядко виждаме или чуваме истории за чернокожи кралици и тази беше изключително важна за мен, както за моята дъщеря и моята общност, за да научат подобни истории, защото има много такива по света“, казва Смит.
Египетските академици обаче са на съвсем друго мнение. По техни данни, Клеопатра е родена в града Александрия през 69 година преди Христа и е част от гръцка династия, която е с европейски, а не африкански корени. Сред учените няма съмнение, че царицата е била с гръцко и македонско потекло, наследено от баща ѝ Птолемей XII. Но тъй като етническите корени на майка ѝ са неизвестни, някои историци спорят, че Клеопатра може да носи и африкански корени, което да я превърне в жена от смесена раса.
След пускането на трейлъра на „Кралица Клеопатра“ миналата седмица, реакциите от Египет не закъсняха. Египтологът Захаи Хауас заяви, че няма данни за смесената раса на Клеопатра и не трябва да се приема, че тя е била чернокожа. „Това е пълна лъжа. Клеопатра е била гъркиня, което значи, че е имала светла, а не черна кожа“, категоричен е той.
Междувременно Адел Джеймс отговори на критиките, пишейки в Туитър, че всеки, който не харесва избора за Клеопатра, може да не гледа поредицата.
Египетският адвокат Махмаоуд ал Семари пък стигна още по-далеч, заплашвайки да спре излъчването на Netflix в Египет. Той поиска да бъдат предприети сериозни правни действия срещу хората, отговорни за създаването на „документалния“ филм. Също така обвинява платформата, че участва дейно в „престъплението“.
„Повечето неща, които Netflix показва, не съответстват на ислямските и обществени ценности и принципи, особено египетските“, се казва в подадените документи. Ал Семари допълва, че трейлърът, който вече е гледан над милион пъти, се противопоставя на египетската история. Според него, документалният филм насърчава афроцентризма, който има за цел да изкриви и заличи египетската идентичност.
Чарли Шийн се помири с Чък Лори, двамата работят по нов проект
Хитът Stranger Things се превръща в анимация
Официално – сериалът „Хари Потър“ вече се разработва
Жалбата, която е предадена на прокуратурата, посочва още, че създателите на филма и платформата Netflix участват заедно във фалшифициране на историята.
До момента от Netflix нямат официален коментар по случая, като засега премиерата на „Кралица Клеопатра“ остава за 10 май.