Дядо Коледа – добрият старец, без който магията на празника няма да съществува.
Наричат го още Дядо Мраз, Санта Клаус и Babbo Natale, но каква всъщност е историята на най-добрия човек в целия свят?
Снимка: iStock
Днес е лицето на всяка празнична кампания – от единия, та чак до другия край на земното кълбо. За милиони малки и пораснали деца, добрият старец е олицетворение на един свят, до който е прието да имат достъп само най-малките и чисти същества – света на мечтите. В този свят всичко е красиво, осеяно с магия и вяра в доброто.
И макар да е прието малчуганите да вярват в него, а възрастните да бъдат реалисти, идеята за Дядо Коледа въплъщава смисъла на щастието в очите на едно дете.
Снимка: iStock
Историята на този „герой“ на празничния дух датира от хилядолетия. Според някои легенди е свързан с християнската традиция, според други има по-скоро магически произход.
Всъщност независимо дали ни харесва или не, не можем да не признаем, че представянето на съвременния Дядо Коледа е значително повлияно от рекламите на Coca-Cola.
В свят, който всичко е стока, детските мечти се превръщат във все по-добър начин за монетизация. И въпреки това, с нотка носталгия и капчица позитивизъм, прегръщаме идеята за щастието, което в детските очи е безценно.
Легендата за Дядо Коледа
Митът за Дядо Коледа възниква от легендата за свети Никола, живял през 4 век, който традиционно се празнува на 6 декември. Според традицията свети Никола дал зестра на три бедни момичета, за да могат да станат булки, вместо да проституират, а в друг случай – той спасява три деца.
През Средновековието обичаят да се отбелязва този епизод с размяна на подаръци в деня на светеца (6 декември) се разпространява в цяла Европа. Обичаят все още е на мода в Холандия, Германия, Австрия и Италия (в пристанищата на Адриатическо море, в Триест и Алто Адидже). В нощта на 5 декември той се състезава с Дядо Коледа на гърба на коня си. Палавите деца трябва да се справят с неговия демоничен слуга, докато набожният оставя подаръци, сладкиши и плодове в обувките на най-заслужилите.
От свети Никола до Дядо Коледа
Свети Никола от Мира, известен също като Николай от Бари (Италия), е християнски епископ от гръцки произход, живял в морския град Патара в Анадола (Турция) още по времето на Римската империя.
Много чудеса и невероятни истории са свързани със свети Никола, което е и причината да го наричаме Николай Чудотворец. Свети Никола е покровител на моряците, търговците, децата и производителите на играчки в различни градове и страни в Европа.
В протестантските страни свети Никола губи облика на католически епископ, но запазва благоприятната си роля с името Самиклаус, Синтерклаус или Дядо Коледа. Тържествата се преместват на най-важния и най-близък празник – Коледа.
„Бащата“ на Дядо Коледа
Големият мъж с бялата брада и чувала, пълен с подаръци, обаче е роден в Америка от перото на Клемент С. Мур, който през 1822 г. написва стихотворение, в което го описва такъв, какъвто всички го познаваме досега. Този нов Дядо Коледа завладява Европа от 50-те години на миналия век, като в Италия става Дядо Коледа или Babbo Natale.
Идеалният образ на Дядо Коледа пренесен на хартия дължим на дизайнера Хадън Сундблом от Мичиган, който в продължение на десетилетия отговаря за рисуването на Дядо Коледа от името на The Coca-Cola Company.
Първоначално Сундблом се вдъхновява от стихотворението на Мур от 1822 г., в което свети Николай е описан като пълен и гостоприемен възрастен мъж. Но за да го нарисува, дизайнерът има нужда от реален модел и търси помощ от приятеля си Лу Прентис, пенсиониран продавач.
Снимка: iStock
Откъдето и да произлиза образът и идеята за добрия старец, едно е ясно – Коледа няма да е същата без него. А порасналите деца, колкото и да отричат, че вярват в чудеса, всъщност наистина вярват. Защото чудото на празника, е именно вярата в доброто и чудесата, които започват вътре в нас и се осъществяват чрез детските мечти.
А вие, повярвахте ли?