Вече за никого не е тайна, че тази година на „Оскар“-ите има и българска следа. Теодор Ушев получи номинация за престижната награда „Оскар“. Филмът му „Сляпата Вайша“ по романа на Георги Господинов получи номинация в категорията късометражна анимация.
Продукцията имаше премиера на един от най-престижните кинофестивали – Берлинале през февруари миналата година, където участва в състезателната програма.
Историята е по едноименен разказ на българския писател Георги Господинов от сборника „И други истории“.
Шестминутната анимация разказва за Вайша – момиче, обречено цял живот да остане незрящо за настоящето, раздвоена между миналото, в което гледа с едното си око, и бъдещето, видимо за нея с другото.
„Сляпата Вайша“ е един от първите филми в света с добавена реалност, съобщи аниматорът. Сега се завършва и версия на анимацията, в която се използва новаторската технология окулус рифт /Oculus Rift/, набираща все по-голяма популярност. Тя позволява проектирането на образите да се осъществява не само върху екрана, а и навсякъде около зрителя с помощта на стереоскопични очила окулус рифт, което прави възможно той да вижда и допълнителна, компютърно симулирана реалност или среда около себе си.
Могат ли големите награди да променят живота ни, какво е да се бориш с гиганти като „Дисни“ и колко трънлив е пътят от Кюстендил до Монреал? С Теодор Ушев разговаря Михаела Карабельова от Bulgaria ON AIR.