На всички ни е познато чувството, което човек изпитва преди да се яви на интервю за работа.
Свитият стомах в нервно очакване, изпотените длани, старанието да се представиш в най-добра светлина и множеството въпроси, които се въртят с бясна скорост в главата.
Изправени пред интервюиращите, кандидатите за работа често се опитват да прочетат и най-малкия жест на ответника, който би могъл да им подскаже, дали се се държат в унисон с тайните правила на Ейч Ар-а, или пък са тотално затънали.
Знаем хиляди сказания за това, как всъщност трябва да се държиш: да не слагаш високи токове и къса пола, но да изглеждаш секси и уверена, да изтъкнеш предишните си постижения, но да не се хвалиш, да си открита и общителна, но да не го даваш прекалено „разхайтено“, да не слагаш ярък лак, но пък да не си безлична, да си контактна, но сдържана в приказките, да флиртуваш, но да се държиш на ниво.
Трудно е, нали?
А каква е истината?
Може би се крие в изненадващите резултати достигна анкетата на германския Институт за социологически проучвания CRF, за това, кои са най-важните неща при явяване на интервю за работа.
Оказа се, че индивидуалността се цени повече от шефовете отколкото бележките, получени по време на обучението.
88 на сто от анкетираните началници посочили, че при интервюто за работа най-важна за тях е индивидуалността на интервюирания.
На второ място е способността да се комуникира - 73 на сто.
На трето място 51 на сто от анкетираните посочиха практическия опит, а на четвърто - завършено висше образование (43 на сто).
На пето място е поставено владеенето на езици (27 на сто), а на шесто - опит в чужбина (16 на сто).
Сред останалите най-важни неща за шефовете при първата среща с кандидата за работа се нареждат съответно - умението за творчески подход, ангажименти извън училището и университета, бележките в училище и от матурата и на последно десето място колко дълго е продължил учебният процес.