IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да се справим със страха от зъболекар

24 август 2010 07 56

Хипнозата чрез разсейване върши отлична работа

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Всеки би се съгласил, че чувството, което предизвиква неизбежното посещение в зъболекарския кабинет е едно от най-неприятните изобщо.

Нервно свиване на стомаха, обилно потящи се ръце и втренчен поглед отвъд вратата зад която се разнася страховитото и така плашещо жужене – това е познато до болка на всички и всички биха се съгласили, че в сравнение с него, поредната екранизация на Стивън Кинг е просто леко и приятно филмово забавление.

Решението почти винаги е молбата на ужасения пациент да му бъде поставена упойка, която сякаш изключва рецепторите за болка.

Обаче в някои случаи това лечение може да доведе до неприятни усложнения: има пациенти, които нямат поносимост към упойката или са алергични. За тях алтернатива се оказва зъболечението под хипноза.

Уплашеният пациент подсъзнателно предава страха си на зъболекаря, който от своя страна също се напряга.

Усещайки неговото напрежение, страхът на седящия на зъболекарския стол още повече се засилва.

Резултатът е порочен кръг, вредящ на пациента, на зъболекаря и на самото лечение.

Алтернативата е процедурите да се извършват в хипнотично състояние, обясняват специалисти от Германската асоциация за дентална хипноза.

Целта на хипнозата в помощ на зъболечението е да постави пациента в отпуснато "транс състояние", в което вниманието му е насочена навътре, вместо навън.

Така лекуваният човек се "затваря", изключва външните възприятия и блокира неприятните усещания.

Сърдечният му ритъм се успокоява, кръвното налягане се понижава, мускулите се отпускат, дишането става по-дълбоко.

Хипнотичното състояние може да бъде предизвикано чрез внушение, предизвикано отпускане - например с дискове с приятна музика, както и чрез разсейване.

"Концентрацията е първото нещо, с което се заемаме. Зъболекарят говори на пациента по начин, който отвлича вниманието му от мислите и тревогите", обяснява Щефан Айтнер от Германската асоциация за дентална хипноза.

Специалистът допълва, че страховете от събуждане от хипнозата по време на процедурата и усещането на силна болка са неоснователни.

На хипнотизираните пациенти, освен ако не страдат от непоносимост, се слага упойка.

Благодарение на хипнозата обикновено им е необходима само една четвърт от обичайната доза.

КоментариКоментари

vs ( преди 13 години )
Като си издерем добър зъболекар и не жалим пари! Аз съм от Варна и разбира се мразя да ходя на зъболекар. В този кабинет, въдето ходя ( Посейдон ), работят майка и дъщетя - аз ходя при дъщерята. Много е внимателна учила е в Германия, винаги ми слага упойка и кофердам(за да не си затварям устата, казват и че пломбта става по здрава така и с по голяма годност) А майка ми ходи при майката :) ***.dental-varna.hit.bg
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
fa7al_error ( преди 14 години )
А тъй, бе, продължавайте с тоя *** български манталитет. Тези проблеми не изчезват с времето, а се задълбочават. Българите простаци това правят - от страх не ходят на стоматолог и после се налага да им бъде приложено по-сложно и скъпоструващо лечение.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
namonaraqnaq ( преди 14 години )
MilliVanilli ( преди 14 години )