Който не работи не трябва да яде, са казали мъдрите.
Е, във време на криза не би трябвало да осъждаме не трудещите се, защото освен на мързел, липсата на професионална заетост би могла да се дължи и на редица социални и икономически фактори, извън тяхната власт.
Хората, които не работят повече от шест месеца обаче, освен всичко са изложени и на повишен риск от сериозни здравословни проблеми като сърдечносъдови и респираторни заболявания и понижено психично здраве.
Това заключиха резултатите от австралийско изследване.
Сред тези хора е повишен и рискът от самоубийство, отбелязват авторите на проучването, направено по поръчка на Кралския австралийски колеж по медицина.
Д-р Мери Уайът от изследователския екип обяснява, че работата помага на служителите да общуват помежду си и да бъдат активни, което намалява риска от прекомерна употреба на алкохол или тютюнопушене.
Хората, които работят, освен това са по-състоятелни - друг социален фактор за по-добро здраве.
Д-р Уайът допълва, че рисковете за здравето от продължителното отсъствие от работа могат да бъдат сравнени с пушенето на 10 пакета цигари на ден.
Звучи доста сериозно. Може би понякога е по-добре да се хванеш на някоя по-непретенциозна служба и да продължиш да търсиш мечтаната, вместо да стоиш вкъщи и да се самосъжаляваш. Рано или късно, късметът ще се усмихне.