Доста противоречиво изследване, свързано с работната поведенческа психология, са направили израелски учени.
Служителите работят много по-добре, когато са подложени на саркастични забележки от страна на началството и колеги, отколкото ако са поставени в "щадяща" среда, са заключили изследователите.
Те с изненада открили, че подигравките, противно на очакванията, се оказали голям мотиватор на работното място.
Подложени на подбив, служителите стават значително по-креативни и влагат повече мисъл при изпълнението на всекидневните си задължения.
Те започват да гледат на нещата под различни ъгли, а не едностранчиво. От друга страна, хуморът в забележките намалява напрежението в колектива.
Израелските учени провели експеримент с 375 студенти по машинно инженерство. Те разиграли ситуация, в която се превъплъщават в служители в бюро за обслужване на клиенти, които трябва да отговарят на телефонни повиквания.
На участниците в експеримента им пускали по телефона три вида разговори - ядосани, нормални и саркастични. При възмутените обаждания студентите се стараели повече, отколкото при нормалните.
Но изненадата дошла от саркастичните, от рода на "вашата услуга е леко по-бърза от костенурка" и др. Тогава усърдието на участниците достигало върха.
Според ръководителя на изследването Ела Мирон-Спектър гневът, примесен със сарказъм, отключва механизмите на комплексното мислене при решаването на сложни креативни задачи.
Лично ние, сме тотално против този, или който и да е било метод на управление, който се опитва да стимулира, чрез стрес и подтискане.
Каквото и да заключват разни изследвания, сме на мнение, че по-могъщ стимулатор от човещината и добротата няма.
Вие как мислите?
БТА