IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Интервюто за работа – от другата страна

14 март 2012 14 10

Да си работодател и да търсиш добри служители е не по-малко трудно от това, да се опитваш да спечелиш едно работно място

Интервюто за работа – от другата страна

Да се явяваш на интервю за работа е важно, необходимо, стресиращо, вълнуващо.

Опитваш се да се представиш в най-добрата си светлина, искаш тази работа, защото е работата-мечта или пък просто вноската по кредита не чака да си сбъдваш мечтите.

Срещу теб стоят едни хора, които ти трябва да впечатлиш, за да наемат.

Те обаче са не по-малко развълнувани и стресирани от теб, защото искат да срещнат човека, който ще пасне на екипа им, който ще свърши необходимата работа и който ще им помогне в развитието на бизнеса.

Ако сте сред хората, които предлагат работа или пък сте на позиция, от която се изисква да подберете екип от свои служители, тези 9+ съвета за работодатели може да са ви полезни.

1. Определете каква работа трябва да се върши от новия човек и какви умения трябва да има той, за да се справя добре със задачите си.

2. Напишете точно описание на длъжността, като не забравяте да включите задълженията и нужните умения. Използвайте разбираем език. Кухи фрази като „ще спомага за развитието на бизнеса“ не дават никаква информация на кандидатите и е много вероятно да получите купища неподходящи автобиографии.

3. Проведете проучване за заплащането сред конкурентите, за да сте сигурни, че ще предложите адекватно възнаграждение, а и за да знаете какви разходи да планирате при наемането на нов човек.

4. Пуснете обявата в подходящите медии. Ако се нуждаете от невисоко квалифицирани служители, използвайте масовия печат.

Ако ви трябват специалисти, насочете се към специализираните издания и медии, както и към сайтовете за работа в интернет и изложенията за кариери.

5. Обърнете се за помощ към агенция за подбор на персонала. Тя ще ви помогне да напишете обявата за работа, ще отсее подходящите кандидати и ще проведе първоначалните интервюта.

6. Провеждайте интервютата внимателно. Обърнете внимание на квалификацията на кандидата, поведението му по време на интервюто и отговорите на въпросите, свързани с конкретните служебни способности.

7. Не провеждайте интервюто сами, а поканете поне още един мениджър или служител от съответния екип. Така ще можете да чуете преценката на още един човек.

 

 

8. Задавайте въпроси, които са свързани с конкретни ситуации от работното ежедневие. Имайте предвид, че кандидатите за работа също се подготвят и имат готови отговори на стандартните въпроси. Накарайте ги да мислят и да реагират на момента, представяйки им ситуации от работния процес.

 

9. бъдете честни за заплащането, работното време, отпуските. Не забравяйте, че човекът отсреща е този, който развива бизнеса ви, а не някой, който ви "взима парите".

Бонус съвети

Не забравяйте да уведомите настоящите си служители за новата позиция. Може някой от тях да прояви интерес и да се окаже подходящ за работата.

Не задавайте въпроси, които могат да бъдат приети като дискриминационни. Например въпросите свързани с деца, с възраст, с раса.

КоментариКоментари

Преживял нещата от д ( преди 13 години )
Платена публикация на агенции за подбор на персонал. Там работят хора които хал хабер си нямат от работа та и подбор да правят. ВСИЧКО ПРИ ТЯХ Е ЛЪЖА.Като работодател или негов представител винаги лично съм се срещал с кандидатите и не съм ги преценявал по размер на гърдите. руса коса или дълги крака. А знаещите англииски съвсем не са най-добрите - та в Англия всички деца го знаят и все пак ги учат и на други неща...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар