IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Работата в екип ни е направила по-умни

11 април 2012 14 00

Обединените усилия между хората са довели до еволюционен скок

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Ако имате трудности с работата в екип и предпочитате да си работите сам, може би това проучване ще промени донякъде нагласите ви. В процеса на еволюцията човекът се е сдобил с по-голям мозък, тъй като е бил принуден да си сътрудничи със себеподобните и се е научил да работи в екип. Поне такава е констатацията на британско проучване.

Сравнен с този на предшественици си от вида хоминиди, мозъкът на хомосапиенса изглежда като гигант. Учените доста време не можаха да обяснят на какво точно се дължи този еволюционен скок. Това сториха ирландски и шотландски учени. За да се съхрани като биологичен вид, човекът е бил принуден да си сътрудничи със себеподобните. А за тази цел му е бил нужен достатъчно развит мозък, който да бъде на висотата на тези сложни социални връзки.

Британският екип разработил компютърен модел, възпроизвеждащ сивото вещество, в който имало невронна мрежа, способна да реагира на поредица от социални предизвикателства. Този виртуален мозък бил подложен на два сценария.

В първия е разиграна случка, в която двама престъпници са задържани от полицията и всеки от тях можел да реши дали да издаде или не своя съучастник. Във втория сценарий двамата индивиди са затворени в автомобил, затрупан от сняг. Те трябвало да решат дали да обединят усилията си, за да се освободят, или всеки да остави инициативата на другия.

И в двата случая отделният индивид би извлякъл повече изгоди, ако действа егоистично. Но колкото повече неговият "мозък" започвал да еволюира, толкова по-силен бил подтикът той да търси съдействие, констатирали изследователите.

"Ние често си сътрудничим в рамките на големи общности от индивиди, които не се познават помежду си, обяснява един от авторите на проучването Люк Макнали от "Тринити колидж" в Дъблин. А това налага да разполагаме с достатъчно познавателни способности, които да ни позволят да разберем кой с какво се занимава и съответно да синхронизираме действията си."

Сътрудничеството в никакъв случай не е незаинтересовано. То често е плод на пресметливост, от която се очаква възвращаемост. Според Макнали работата в екип и капацитетът на мозъка се стимулират взаимно. С появата на по-висш разум сътрудничеството върви много по-гладко. Но то си има своите физически граници. Големината на нашия мозък ни позволява да поддържаме "лична социална мрежа" със 150 индивида. Ако някога това число нарасне на 500, обемът на нашия мозък би трябвало да се удвои в бъдеще.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Milka ( преди 13 години )
Тези като ги гледам сътрудничат орално на шефовете си. ;)))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар