Някои моменти в живота са наистина стресиращи, макар често да водят до хубава промяна. Един от тях е напускането на работа. Особено трудно е, ако харесвате шефа си, обожавате колегите си, но въпреки това сте получили неустоима оферта за работа и сте взели решението да смените тази.
За да си тръгнете с чиста съвест трябва да се сбогувате с предишния си работодател по най-коректен начин. И макар че никой шеф не обича да пуска добрите си кадри и новината за напускане обикновено му носи известен дискомфорт, има как да се разделите като стари приятели с чисти сметки.
За целта следвайте няколко прости стъпки:
1.Уведомете навреме
Спазете всички клаузи по пускане на известие и уведомяване за намерението ви като покажете желание и готовност да спазите предизвестието си и то съвестно. Хубаво е да споделите желанието си преди вече да държите съответния документ в ръце, което ще покаже вашата добронамереност.
Има голяма вероятност шефът ви да се опита да преговаря с вас и за да не се получава излишно напрежение, му дайте тази възможност, без значение дали вече не сте взели категоричното решение.
2. Кажете истината
Когато дойде моментът да се сбогувате с предишния си работодател, не си измисляйте някакви оправдания и причини за желанието ви да напуснете. Дори да отивате в конкурентна фирма (което е доста голяма вероятност), кажете си го. Ако шефът ви е добър мениджър, той ще е наясно защо сте избрали другата фирма и ако тя предлага по-добри условия, няма да се чувства засегнат от решението ви.
От друга страна ще му дадете тема за размисъл с откровеността си и така ще го насочите точно с какво да се пазари евентуално, за да ви задържи.
3. Съобщете на шефа си лично новината
Със сигурност да се изправите очи в очи с шефа си и да му съобщите новината за напускане, няма да е сред най-приятните неща, които сте правили. Но така е редно. Още по-коректно е той пръв да научи за решението ви, преди да се е разнесла клюката из офиса и той да се почувства по някакъв начин като глупак, че научава последен и вие едва ли не се хвалите, че си тръгвате.
Ако той го научи от друг, ще злепостави и себе си, изпадайки в положение да не знае какво се случва със служителите му, така че, ако искате да запазите добри отношения с него, не позволявайте това да се случи.
4. Покажете готовност да помогнете с прехвърлянето на работата си
Много от служителите не постъпват коректно като спират да работят, след като вече са си пуснали молбата за напускане. У нас дори шефовете решават да не рисуват, оставайки такива кадри в офиса през целия период на предизвестието им от страх, че може да саботират работата или да изнесат вътрешна информация.
Когато човек вече заяви желанието си да се махне от конкретния офис, той автоматично за служителите се превръща във външен човек (почти винаги). Ако вие сте в ситуацията, в която взимате решението за напускане по време на разработката на даден проект, програма и т.н. , е редно да довършите съвестно започнатото. Покажете на досегашния си работодател, че уважавате него, работата си до момента и колегите си, като не оставите недовършени задачи.
Ако изпълните всички тези стъпки, то вие със сигурност ще направите добро впечатление на шефа и колегите си и съвсем спокойно можете да продължите някакви отношения – приятелски, а защо не и професионални ( по-нататък или като допълнителна работа).