IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Повишение по време на криза

3 октомври 2012 14 00

Мисия възможна или мисия невъзможна?

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Има много статии за това как да си поискате повишение, как принципно да водите преговори, как да получите подкрепата от своя работодател, как да покажете уменията си в службата и т.н.

Истината обаче е, че все повече хора се страхуват да си поискат повишението, което смятат че им се полага за усиления труд, най-вече заради безработицата и лошите икономически обстоятелства в държавата (а може би и във фирмата, в която работят).

Въпреки че този ход е наистина труден (и донякъде унизителен), все пак трябва да се предприеме, защото може да се окаже изненадващо успешен. Е, все пак се пригответе и за разочарование...

Ето и няколко съвета в тази насока:

Преди да прекрачите кабинета на шефа си, за да му отправите важния въпрос, е добре да резюмирате на един лист своите успехи през последните месеци/седмици/дни. Списъкът ви трябва да включва следното:

1. Информирайте се колко струвате според пазара на труда (какво заплащане получават служителите на вашата позиция в конкурентните фирми)

2. Дайте примери за бонуси за подобни позиции в други компании, които са ви известни.

3. Определете честно вашият собствен принос към фирмата с факти.

4. Споделете с шефа, ако имате други възможности и предложения за работа, но държите да останете на сегашното си място.

5. Споделете честно, какво мислите за начина на мотивация на персонала във вашата компания.

6. Повдигнете въпроса за искането си, в момент, в който ви нараснат отговорностите или сте постигнал нещо важно за благото на фирмата.

7. Важно е да знаете какво искате. Определете каква е точната сума, която ще ви устройва, за да не ви обещаят увеличение и то да се окаже 5 %.

Кога трябва да попитате?

- При повечето компании, увеличаването на заплатите става веднъж годишно и то само след положителен годишен финансов отчет.

- Ако нещата във фирмата не са цветущи и ефективността на екипа е под въпрос, вашето искане за повишение на заплатата ще се приеме като предизвикателство, липса на съчувствие и дори проява на лош вкус от шефа ви. Нали не искате да го предизвикате да заема отбранителна позиция?!

Подготовка за разговора:

- Преди да се решите да си поискате повишението е важно да сте направил съзнателно усилие, за да „блеснете" пред шефа и той сам да се е замислил за това.

- Тъй като бързите темпове на деловия живот правят почти невъзможно за шефа да запомни всички положителни събития от миналия месец или седмица, затова действайте точно в момента на своя принос и не отлагайте въпроса за по-натам.

- Добър момент да попитате за повишение е, ако е минала една година от назначението ви и смятате, че стартовата ви заплата е логично да върви нагоре заедно с инфлацията. Да предположим, че инфлацията е достигна 10% през миналата година. Това означава, че към днешна дата взимате с 10% по-ниска заплата от преди. Това си е аргумент!

- Освен въпроса за парите, повдигнете въпроса за компенсации, бонуси, обезщетения и други привилегии, които можете да получите. Дори да ви откаже по висока заплата, може да се съгласи да ви даде пари за бензин (горивото със сигурност е поскъпнало), за храна (понякога нямате време да излизате от офиса), за мобилен телефон и домашен интернет (ползвате ги за служебни цели), за дрехи (срещате се с клиенти), за карта за градския транспорт или за нещо друго.

- Би било хубаво, ако сте обсъдил общите параметри на заплатата си още при постъпването си във фирмата, за да знаете какви са перспективите ви. Ако не сте го направил, попитайте какъв е таванът на заплатата за вашата позиция и преговаряйте за него (ако вече не го получавате).

- Ако междувременно вашата квалификация и образование са станали по-високи, изтъкнете това пред шефа като обясните, защото това ще бъде полезно за фирмата.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари