IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Тормоз на работното място

15 октомври 2012 12 00

И има ли начин да се справите с него

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

За съжаление и до днес тормозът е част от детските площадки и от училищния живот на децата и е нещо, което съпътства индивида в една или друга форма до живота му на възрастен.

Ако сте бил едно от тези нещастни деца - пълнички, с очила, с шини на зъбите, заекващи, сричащи и т.н., което е било мишена за своите връстници, сигурно знаете за какво говорим.

Но трябва ли да го допускаме години, след като сме напуснали детската площадка? Сайтът CareerBuilder проведе изследване, което показва, че тормозът на работното място е във възход през последните години.

Проучването доказва, че почти 35% от работещите са обект на тормоз в службата, което е с 8% повече от миналата година и което означава, че всеки трети служител се чувства репресиран по някакъв начин.

Оказва се, че от тези 35 % - 17% се отказват в един момент от работата си, а други 16% развиват здравословни проблеми. Изследването е проведено онлайн от и включва повече от 3800 работници в САЩ.

Освен това, тормозът присъства на всички нива в компанията. Въпреки че по-голямата част от служителите, които се чувстват тормозени, твърдят че това идва от страна на техния шеф или колеги, има такива, които твърдят че са жертва на клиенти или на служители, които са по-ниско в йерархията от тях самите.

Повече от половината (54%) от тормозените служители са заявили, че са тероризирани от по-възрастен от тях човек, а 29% заявяват, че мъчителят им е по-млад от тях.

За щастие има начини да се справите с проблема, без да напускате работа или да се поболявате. CareerBuilder предлага съвети за предприемане на действия:

- Поддържане на регистър с всички нападки към вас и детайли за тях;

- Разговор за ситуацията с агресора;

- Споделяне с агресора за това, как неговите действия ви карат да се чувствате;

- Фокусиране върху решение на проблема.

И така, как изглежда тормозът на работното място? Изследването очертава някои общи начини, по които служителите третират жертвата:

· Лъжливо обвинение за грешки;

· Игнориране от екипа;

· Използване на различен стандарт/политика към тормозения спрямо другите служители;

· Постоянна критика;

· Липса на сътрудничество с този човек от страна на другите служители с цел да го изложат;

· Негативни коментари за въпросния служител пред шефа;

· Омаловажаване на неговата работа;

· Клюкарстване по него адрес;

· Присвояване на неговите заслуги за извършената работа;

· Преднамереното му изключване от проекти или срещи;

· Тормоз заради негови личностни качества, които дразнят екипа.

Опълчване срещу тормоза:

Около половината от жертвите са склонни да се опълчат на тормоза, а 49% от тези смелчаци твърдят, че тормозът спира след като му се противопоставят.

11% казват, обаче, че той се влошава след тяхната намеса, а 38% заявяват, че нещата не се променят изобщо.

Двадесет и седем процента от работниците, които се чувстват тормозени докладват за това пред отдела по човешки ресурси, но на повече от половината от тях гласът така и не се чува, а нещата си остават същите.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Някой си ( преди 12 години )
Има хора които просто не разбират от дума.Те са в състояние да се превърнат във вашия кошмар ако съчетаят гаден характер с шефски възможности.Ако сте направо робски завързан за работата си (по различни причини)и те го знаят това още повече ще ги стимулира да ви тормозят.Тук не става въпрос за офис историйки а за тежки ,опасни и вредни производства в което един шеф -гадина направо може да ви свърши живота или да ви направи инвалид с глупостите или натягането си за ваша сметка.Както виждате залога е твърде висок за това решенията трябва да са крайни .По някога е въпрос дори на оцелявяне особено ако от вас жизнено зависи и семейството ви.Все пак аз не съм толкова лош.Преди години попречих на тежък инцидент с един мой шеф който много пъти си го е просил.Видях ,че го заплашва опасност и отидох да го предупредя а можех просто да отмина защото тази работа изобщо не ме засягаше.Щеше да е просто инцидент и той сам щеше да си е виновен защото всичко се вършеше по негова заповед.Сигурно е осъзнал от какво го бях спасил само след минути но после всички ни шитнаха и почнаха да рециклират предприятието така ,че от тогава не съм го виждал.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Riterdando. zip ( преди 12 години )
До предишния коментирал - да ти имам и интригантсващите съвети! "Пряко физическо въздействие от натоварени специално с това лица"?! Звучиш точно като някой, който тормози колегите си.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Някой си ( преди 12 години )
Съществуват различни методи за справяне с положението в зависимост дали става въпрос за тормоз от страна на отделен индивид или някакъв колектив.При едноличния тормоз противодействието е едноличен отпор-задължително извън работата.От създаване на лични проблеми до пряко физическо въздействие от натоварени специално с това лица.По-сложна е реакцията срещу настроена отрицателно група.Първо трябва да се определи типа отношение-дали просто скучаят и си търсят кукла за игра или просто някой иска да се издигне на ваше място или да печели дивиденти за ваша сметка като използва за това тъпоумните си колеги.Противодействието е ,,Разделяй и владей".Определете кой каква роля играе в мръсната интрижка-водач и вдъхновител,сляпо оръдие ,*** подражател или ,,да не се цепя от колектива за да не го обърна срещу себе си "Срещу всеки отделен тип отделна стратегия и доверие никому.От леко задкулисно ,,прикоткване"-билети за нещо ,някаква полезна уж за него информация и тн.до изповедник и посредник при неприятни за него ситуации (може и специално инсцинирани от вас)тези стратегии се прилагат срещу по-меките членове на групата а срещу лидера който най-често се крие зад ,,сляпото оръдие"-демаскиране ,пряк отпор и подриване на авторитета му пред групата.Със слепите оръдия -избягване на пряк конфликт до повеждане за носа и потивопоставянето им на лидера при подходящ случай.Спрямо упорити и нагли лидери -и допълнителен извънработен самостоятелен натиск както при проблеми с отделен индивид.Никога не се жалвайте на никого.Шефа няма интерес от конфликти и винаги би предпочел групата ред вас.Неговата намеса само още повече ще осмърди работата.Произволен изповедник близък уж но от работата или в контакти със заинтересовани лица (кръга може да е твърде широк )трябва да не се допускат.Играта често на развален телефон не се знае какво ще ви струпа на главата в добавка.Като обща профилактика -избягвайте всякаква възможна информация за себе си както и пряко изказване на мниние по въпрос.Ако не сте разбран или не споделят мнението ви (което може и случайно да обиди някой от тях)отрицателната реакциа няма да закъснее а може и с години да ги настрои срещу вас.Все пак има колективи с които няма да се справите макар ,че в други сте се чувствали чудесно ,тогава просто си търсете друга работа но не го го обевявайте предварително.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар