IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Ще преговаряме ли?

5 октомври 2012 12 00

Как трябва да подходите, за да имате успешни преговори

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Преговорите са едно от най-често срещаните неща в бизнеса. Всяка компания трябва ежедневно да преговаря с клиенти, партньори, та дори и служители. Не всеки обаче, притежава това умение и може да се стигне до загуби и за двете страни.

Предпоставките за преговори не са плод на случайността. Обикновено всяка от страните има какво да предложи и конкретни очаквани какво ще получи. В случай, че тези две неща се разминават в представите на участниците на срещата, започват преговорите... по-точно пазарлъците, които в идеалния вариант устройват и двете страни.

Може ли всеки да води преговори? Вероятно, ще кажете ДА. Но дали всеки умее да преговаря така, че резултатът да е успешен и за двете страни? По-скоро НЕ.

Ето и няколко съвета как да водите преговори, които да приключат по възможно най-добър начин за вас:

1. Определете целите и приоритетите си. Направете списък с тях и погледнете кои от тях реално могат да бъдат постигнати при срещата. Избягвайте да си правите нереалистични сметки.

2. Подгответе се преди преговорите. Потърсете информация за отсрещната страна и бъдете готови да отговаряте на всякакви въпроси по темата, по която ще преговаряте. От вас трябва да лъха компетентност и да не давате повод на другия/другите да ви подхлъзнат с нереалистични обещания.

3. Оценете добре опонента си. Запознайте се с неговите слаби и силни страни и как може да се възползвате от тях.

4. Създайте подходяща атмосфера. Изберете място, на което ще се чувствате удобно и в свои води. Ако има възможност, нека това място бъде офисът ви, домът ви или в краен случай любимият ви ресторант, където познавате всеки детайл и дори може да блеснете с избора на питие или ястие.

5. Следете всички участници „на кръглата маса". Когато започнете да говорите, обърнете внимание на всеки присъстващ – на невербалните сигнали, които изпраща, без дори да осъзнава. Така ще може преди края да сте наясно кой ви симпатизира, кой е съгласен с вас и кой би ви създал евентуални пречки да получите това, към което се стремите.

6. Подгответе си речта предварително и поработете върху ораторските си способности. Когато преговаряте, трябва да умеете да убеждавате събеседника си. Научете някои похвати, с които да блеснете като оратор.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари