Дори да притежавате страхотни качества и лидерски умения, винаги е полезно да черпите познания от някой по-опитен човек. Хубавата новина е, че може да получите знания от много източници, стига да сте попаднали в подходящата сфера от контакти.
Обикновено шефовете са натоварени с най-големите отговорности. В даден момент обаче, задачите могат да се превърнат в истинско бреме. Точно тогава е добре до вас да има подготвен човек с познания в широки категории като финанси, стратегии, човешки ресурси и продукти. Ето и с какво по-конкретно може да ви помогне един ментор:
1. Индустриална визия. Един наставник с по-широк поглед над пазара може да ви препоръча в каква посока е по-ефективно да насочите развитието на компанията си. Това ще ви донесе не само професионални успехи, но и много материални изгоди. В сложната икономическа ситуация, в която се намира пазарът в момента, винаги е добре да имате компетентно лице до себе си.
2. Партньорства и инвестиции. Менторът може да ви насочи в какво би било успешно да се инвестира. Това може да се отнася за мащабни проекти като купуване на малка компания или пък по-малки цели като намиране на ключово място за развиване на бизнеса ви. Всички тези ключови решения са сложни и не всички лидери имат нужният опит, който да им гарантира правилното решение.
3. Набиране на капитал. Има хора, които могат да ви помогнат да преразгледате активите си, както и да управлявате по-добре разходите си. По този начин дори може да увеличите печалбата си. Друг начин за допълнителни доходи е намирането на капитали от инвеститори например.
4. Наемане и уволняване. Как решавате кой служител да назначите на работа и от кой нямате нужда вече? При една по-малка фирма именно подборът на служите може да се окаже главен фактор. В зависимост от капацитета на служителите, с които разполагате, вие ще имате възможност да развивате работата и компанията си или пък точно обратното. Компетентният наставник може да ви помогне в подбора на работниците.
5. Мотивация. Едно от най-важните неща за успеха на една компания е мотивацията на нейните служители. Дори да имате успехи сега, замислете се какво би било, ако вашите служители бяха мотивирани на 100%. Обикновено добрият лидер е тази важна фигура, която вдъхва респект в служителите, но едновременно с това успява да ги направи съпричастни към фирмата. Най-добрата лидерска стратегия е да накарате служителите си да се почувстват като съществена и необходима част от компанията.
6. Организационна структура. Както казахме вече, с разрастването на компанията, се увеличават и вашите отговорности. Понякога, за да върви работата добре, трябва да се преразпределят задачи от едни хора на други. Това означава, че може да ви се наложи да се допитате до някой по-опитен човек, който да ви помогне в тази посока.