Може би не сте чували за ФОМО, но със сигурност сте го изпитвали поне няколко пъти през живота си. ФОМО – това е абревиатура, произлизаща от английския израз „fear of missing out“ - или „страх от пропускане на нещо“ буквално преведено на български. Този страх се изразява в напрегнато чувство и свиване на корема.
Всъщност ФОМО е неизбежно свързан с днешния конкурентен и забързан начин на живот. Има области, в които страхът може да се окаже твърде болезнен и труден за понасяне. Такава област е професионалният живот. Последното нещо, което един амбициозен човек иска да види, е как други негови колеги получават вълнуващи възможности и участие в най-добрите проекти. За щастие почти от всяка ситуация има изход.
Следвайте следните прости стъпки и завинаги забравете за професионалния ФОМО:
1. Бъдете честни. Първата стъпка за справяне с ФОМО е да оцените вашите умения и позицията, в която се намирате. Наистина ли сте способни да се заемете с всички задачи, които искате? По-добре фокусирайте работата си към по-малко задачи, за да се получи максимално качествен резултат. Също така бъдете честни със себе си и се опитайте да анализирате поведението си отстрани. Има ли нещо в държанието ви, което може да отблъсква вашите колеги?
2. Бъдете ангажирани. Прекарвайте повече време с вашите колеги, защото по този начин ще си осигурите повече социални контакти и ще се чувствате по-спокойни. Не забравяйте, че близостта с колегите е важна, особено при екипната работа и включването ви в желаните проекти. Направете повече усилия, за да се сближите с хората в офиса и показвайте ангажираност и сериозност към работата. Предложете да помогнете на някой свой колега с дадена задача, това със сигурност ще бъде във ваша полза.
3. Бъдете необходими. Помислете за своите качества и умения. Трябва да има нещо, в което се справяте много добре и което ще бъде в улеснение на вашите колеги. Когато те започнат да изпитват нужда от вас, ще спрете да се страхувате, че изпускате най-добрите оферти в работата. Разберете какъв е вашият отличителен талант и се възползвайте от него.
4. Бъдете постоянни. Ако вече сте опитали гореописаните тактики и все още нямате успех, време е да се обърнете към по-горна инстанция, а именно вашия шеф. Покажете му желанието си да работите в повече проекти и да поемате по-голяма отговорност. Дори да не получите желаните резултати, вашият шеф със сигурност ще оцени прямотата ви.