Всяко начало винаги е трудно и крие много рискове. По тази причина много от току-що започващите фирми правят редица грешки именно през първата година от своето съществуване. Обикновено в тези фирми служителите не разполагат с особено богат опит, което допълнително увеличава риска от спънки. Бизнес анализаторът Алисън Шонтел определя кои са най-честите грешки в ранния етап на стартиращите фирми:
1. Опитвате се да направите всичко сами. Нито един човек не е достатъчно добър във всяка една област. Също така новото начало е стресиращо, което допълнително усложнява ситуацията. Задължително трябва да работите поне с още един човек, който също да поема отговорностите и негативите на начинанието. По този начин си осигурявате и двойна продуктивност и двойно повече идеи за бъдещо развитие. Много малко хора могат да направят успешен бизнес напълно сами.
2. Имате прекалено много съоснователи. Може би ви изглежда много добра идея да започнете бизнес със своите трима най-добри приятели. По този начин вие разделяте риска, но и печалбата след това. Помислете добре преди да заработите заедно с повече съдружници, защото обикновено това не е добра идея. Например, дори да разделите ролите и задълженията си, винаги един ще трябва да бъде водеща фигура, което рано или късно ще породи неразбирателство в компанията.
3. Опитвате се да „съживите“ бизнес, който не работи. На първо място не правете грешката да напускате своята сигурна работа, за да се хвърляте през глава в създаването на фирма. Вие трябва да сте сигурни, че ще имате успех с новото си начинание, преди да му се отдадете изцяло. На второ място не се опитвайте да възродявате нещо, на което времето вече е минало. Винаги може да трансформирате една идея и да я модернизирате, но в никакъв случай не копирайте точно модела на вече фалирала фирма.
4. Не носите на критика. Комуникацията е от решаващо значение за успеха на всеки бизнес. Трябва да можете да говорите, но и да слушате. Не пренебрегвайте мнението на критиците, защото в някои случаи може да ви бъде наистина полезно. Обикновено човек разбира, че е постъпил неправилно или че е сгрешил, едва когато е станало късно.
5. Алчни сте. Умните предприемачи знаят точно кога трябва да се оттеглят. Те предпочитат да заложат на сигурната, но по-малка печалба, отколкото да гонят несигурните „големи пари“. Въпреки това не бива да се задоволявате с прекалено малко, ако имате късмета фирмата ви да започне да печели много добре още с първите месеци. Винаги работете в посока още по-голямо развитие.
6. Използвате „невинни лъжи“ в бизнеса. За да привличат инвеститори или клиенти, новите фирми прибягват до използването на някоя и друга лъжа. Обикновено тя е свързана с печалбата на компанията или с уникалността на предлаганите продукти/услуги. По-добре не се опитвайте да лъжете изобщо, защото рано или късно всичко ще излезе наяве.
7. Нетърпеливи сте. Не очаквайте чудеса още в самото начало и се фокусирайте върху плавния растеж на вашата фирма. Различните компании се развиват по различен начин. Настройте се, че ще започнете да печелите едва след определен брой месеци, а понякога и след повече време, ако инвестицията ви е по-голяма.