Време е да разсеем митовете, че младите служители са по-кадърни и продуктивни от работниците на възраст над 45 години. Досега работодателите смятаха, че по-възрасните им служители са по-бавни, по-често боледуват и са по-малко компетентни. Всъщност според ново проучване, осъществено от екипа на д-р Флориан
Шмиедек от Института за развитие на човешки ресурси "Макс Планк"
в Берлин, ставя ясно, че възрастните работници са по-ценни, по-надеждни, имат по-добра работната етика и са по-ангажирани с работата от колегите си, които са на възраст между 25 и 34 години. Освен това, работниците над 45 години имат по-стабилна психика и по-висока мотивация.
Учените са провели серия от тестове със служители на всякаква възраст. Оказало се, че ветераните изпълнявали задачите по-съвестно и с по-малки отклонения, отколкото по-младите им колеги. Освен това по-възрастните по-рядко отсъствали от работа заради махмурлук и други неоснователни причини.
Изследването си поставило за цел да проучи дали възрастта влияе върху колебанията при всекидневните умения за когнитивни изяви. При всички възрастови групи се наблюдавали сравнително малки отклонения. Но при по-старите работници те били най-минимални. Опитите били провеждани в продължение на 100 дни. При всички 9 когнитивни задачи по-възрастната група показала по-малки отклонения в изпълнението им, отколкото младежката група. Това се дължи на обстоятелството, че натрупаният опит на възрастните участници им позволява да
изготвят стратегии за решаването им при високо ниво на мотивираност и стабилна психическа устойчивост.
Изследвания в автомобилостроенето показали, че работниците ветерани по-рядко допускат скъпо струващи на производството грешки, отколкото по-младия персонал. А в други отрасли не била забелязана по-голяма производителност на младите работници, в сравнения с тази на по-възрастните от тях.
"В заключение можем да кажем, че продуктивността на "старата гвардия" е по висока, изтъква д-р Шмиедек. На възрастните работници може повече да се разчита, отколкото на по-младите им колеги". Проучването е призвано да промени стратегиите на работодателите, които често избягват да назначават по-възрастни служители.