Дори да имате късмета и да се радвате на хубава и интересна работа, това не означава, че трябва да спрете да се оглеждате за нещо още по-страхотно като възможност. Може би все пак имате нужда от по-висока заплата? Може би сегашната ви работа е прекалено далеч от дома ви? Може би просто имате нужда от ново предизвикателство?
Няма значение каква е причината, но ако наистина се интересувате от възможността да смените постоянната си работа, трябва да действате по въпроса, а не да чакате предложението за това да ви падне от небето. Въпреки това е важно да обмислите стъпките, които ще предприемете в тази насока внимателно, за да си гарантирате успешното преминаване на другото стъпало в кариерата си.
Ето и съветите на Сюзан Рикър, автор в CareerBuilder.com, в тази насока:
1. Замислете се защо искате да си смените работата.
Хората напускат сигурните си работни места по всякакви причини, но грешката им е, че някои от тях едва тогава започват активно да си търсят нова работа. Първо трябва да си отговорите на въпроса защо искате да смените работодателя си. Напишете си на лист хартия причините и вашите мотиватори за тази идея – ниска заплата, фирма без възможности за кариера, скучна индустрия и т.н.
След това напишете на листа и своите най-силни умения/страни, които могат да ви помогнат да си намерите нещо по-добро. На трето място си направете списък от вашите бизнес контакти, които могат да ви помогнат в начинанието.
2. Поработете новата работа на пробен период.
Ако искате да промените работата си кардинално и да се прехвърлите в друга индустрия/сфера, то вземете си отпуск за две седмици и опитайте пробно да извършвате другата работа преди да вземете решение да я приемете. Можете да се включите като стажант някъде, колкото да усетите дали службата и фирмата ви допадат.
Другият вариант е да си вземете работа за вкъщи от евентуалната ви бъдеща фирма (ако може). Така по-лесно ще решите дали това е пътят, който искате да следвате.
3. Търсете внимателно.
След като сте решили да се движите напред и наистина да си смените работата, внимавайте за евентуалните рискове. Първо бъдете максимално дискретни, докато се оглеждате за нова работа. Никой не трябва да разбира, че ходите на интервюта и че водите разговори по темата, дори най-близкият ви приятел сред колегите ви в сегашната ви фирма. Не споделяйте и в социалните мрежи, че си търсите нова работа, защото има риск някой от сегашните ви колеги или шефове да разбере.
4. Бъдете максимално дипломатични, но и дискретни.
Голяма част от въпросите в интервютата за работа се фокусират върху това защо се интересувате от въпросната позиция, какво сте постигнали досега в настоящата си работа, с какво сте допринесли за развитието на сегашната си компания и как вашият предишен опит може да ви помогне в бъдеще. Бъдете внимателни и не разкривайте прекалено много подробности за сегашната си работа и не коментирайте подхода на вашите ръководители. Отнасяйте се с уважение към човека, който провежда интервюто, но не споделяйте своето „ноу хау" преди да си стиснете ръцете с него.