IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да вземате по-добри решения

17 октомври 2013 12 40

Вземането на решение е умение, което изисква постоянна практика

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Всеки ден на човек му се налага да взема някакви решения. Било то с кои обувки да излезе сутрин, по кой път да мине с колата към работа до това какво да яде за вечеря. Тези малки избори имат маловажна стойност, защото не влияят върху цялостния живот на човек. Има обаче други, много по-сериозни решения, с които хората се сблъскват.

Взимането на добри решения е изключително важно качество. В крайна сметка успехът се крепи не само на късмет, но и на правилните избори. Малко хора осъзнават, че вземането на добри решения е практика, която може да се усъвършенства с годините. Има конкретни съвети, които ще ви помогнат да тренирате вземането на правилни решения. Ето и кои са те:

1. Определете краен срок. Противоположността на вземане на решение е нерешителността. Именно тя може да ви накара да проточите нещата толкова много, че да изпуснете някоя добра оферта. Ето защо, всяко важно решение трябва да бъде съпътствано с краен срок, който ще ви стимулира да не оставяте нещата без отговор.

2. Информирайте се. Решенията, взети на база на проверена информация, са много по-успешни, отколкото „стрелянето на тъмно“. Въпреки това не прекалявайте с информацията, тъй като може да се отклоните от правия път, обръщайки внимание на твърде много излишни подробности. Незначителните факти само ви отклоняват от директната посока, към която сте се запътили.


3. Обсъдете решението си с всички засегнати. Това е особено важно, ако вие сте в ролята на шеф. Когато взимате някакво решение, задължително трябва да го обсъдите с вашите подчинени, а не да им го съобщавате като сух факт. В противен случай рискувате служителите ви да не свършат добре работата си, щом не са били предупредени на време за нея.

4. Решете. Коренът на думата „решение“ е латинската дума за „отрязвам“. Тоест решението прекъсва дебата и прекратява възможността да се случи нещо различно от това, което вече е определено. Така че след като вече сте взели решение, вие не трябва да размисляте и да се разколебавате.

5. Обяснете своите доводи. Когато решението ви засяга и други хора, то вие сте задължени да им обясните защо нещата ще се случват по този начин, а не по друг. Това важи с пълна сила при служителите, които винаги се нуждаят от обяснение, за да приемат по-добре всяка иновация или промяна.

6. Наблюдавайте резултатите. След като вече сте направили своя избор, сега е време да видите какви ще бъдат последиците от него. В случай, че резултатите са това, което сте очаквали, значи сте се справили отлично. Ако пък сте разочаровани от постигнатото, значи трябва да използвате своите знания и опит, за да усъвършенствате или промените решенията си.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари