IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да намерите първата си работа

9 януари 2014 16 00

Не се разочаровайте, тъй като много рядко първата работа съвпада с мечтаната такава

Снимка: Dreasmtime

Снимка: Dreasmtime

Много млади хора са изправени пред трудната задача да си намерят първа работа. Става въпрос за първа сериозна работа – такава, която е свързана с образованието, което човек е завършил и която не включва работа в заведение или магазин. Повечето работодатели задължително търсят опит при наемането на нови служители, така че намирането на първа работа се превръща в мисия невъзможна. Трябва ли човек да се съгласи на неплатен стаж, само за да натрупа опит и колко ниско трябва да зададе своите очаквания?

Ето и няколко съвета, които ще са от полза на младите, които са изправени пред предизвикателството да си намерят първа работа:

1. Трябва да сте наясно в какво се забърквате. Независимо от сферата, в която сте се насочили, важното е да имате реалистични очаквания за първата си работа. Не забравяйте, че намирането на работа означава включване в пазара на труда, където ваши конкуренти са хора с дългогодишен опит и повече придобити умения. В никакъв случай не се обезкуражавайте, просто знайте какво да очаквате. Говорете с хора, които вече са се сблъсквали със същия проблем и почерпете опит от тях. Те най-добре могат да ви опишат каква е истинската реалност.

2. Бъдете подготвени. Още преди да започнете да си търсите работа, прочетете информация за самия процес на търсене на работа. Интернет е идеалното място, където може да намерите това, от което се интересувате, включително и мнения за дадено работно място. Посещавайки сайта на дадена компания, вие може да добиете някаква представа за нейната култура, марка и т. н.

3. Използвайте мрежата си от приятелства. Много млади хора намират работа чрез свои приятели или познати. Така че задължително кажете на всички, които познавате, че искате да започнете работа. Никога не се знае от кое място може да ви се усмихне късметът. Споделете в каква сфера бихте искали да се развивате, но не дефинирайте точно определена длъжност, защото по този начин намалявате своите възможности.

4. Работа за опит. Понякога една работа може да не е точно това, което човек е искал, но пък тя също носи своите предимства. Например, дори да започнете работа, която не ви изглежда интересна и вълнуваща, тя може да ви осигури контакт с хора и организации, които да са ви от полза. Също така не забравяйте, че всяка работа ви дава опит, който впоследствие ще ви бъде от полза при намирането на истински желаната работа.

5. Обмислете вашите възможности. Разширете своето мислене и включете възможно най-много опции, що се отнася до търсенето на работа. Започнете с вашето образование, интереси, таланти и така нататък. Например, ако ви харесва да работите с животни, може би трябва да потърсите работа в зоологическа градина, приют или офис на ветеринарен лекар/клиника.

6. Бъдете постоянни. Не се отказвайте, ако не можете да си намерите работа веднага. В много случаи търсенето на работа изисква постоянство и търпение. Важното е да продължавате да опитвате и да не се отказвате.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари