Имате ли колега, който винаги има мнение по всички въпроси? Човек, който демонстрира авторитет и се държи така, сякаш е бил навсякъде и е преживял всичко? Ако има проблем, той веднага излиза с решението, ако има въпрос, той има отговора му.
Въпросният човек рядко е отворен към нови или чужди идеи и като цяло е труден за работа в екип или за по-тясно сътрудничество, заради силните си мнения и позиции. В много случаи той става противен и досаден на околните заради поведението си. Проблемът е, че той не може да използва фразата „Не знам“, тъй като е абсолютно всезнаещ и отказва да изслушва аргументите на другите.
Освен това този тип човек е склонен да монополизира разговорите и да отхвърля приноса на другите към общото благо в службата. Това може да напрегне атмосферата в офиса и като цяло да отрови работната среда.
Някои многознайковци са толкова упорити и агресивни, че буквално могат да тормозят с поведението си своите колеги.
Ето и как да противодействате на такъв човек:
1. Бъдете съпричастни.
Опитайте се да не дразните нарочно своя всезнаещ колега, дори той да ви дразни много. Не забравяйте, че неговото или нейното поведение най-вероятно произтича от някакъв дълбок личен проблем.
2. Игнорирайте всезнайкото, когато се налага.
Един от начините да се справите с такива колеги, колкото и изтощително да е за вас, е като с добър и любезен тон игнорирате тяхното „полезно“ мнение. Отклонявайте техните коментари с простата фраза: „Благодаря ти за предложението, но смятам да направя нещата по друг начин.“
3. Давайте личен пример за гъвкавост.
Ако многознайкото в офиса е ваш шеф или мениджър, то добре е да не го засягате, игнорирайки мнението му (дори когато то не е правилно). Единственото, което можете да направите, е да го окуражите и той да казва „не знам“ чрез личния си пример. Демонстрирайте му ясно, че не знаете отговорите на всички въпроси и че сте гъвкави и отворени към чуждите мнения. Това, че си признавате, че не сте перфектни, може да изгради доверие между вас. Шефът ще види, че вие сте уязвим и честен и може би той самият ще спре да се страхува да бъде такъв.
4. Въоръжете се с факти.
Когато правите презентация, продавайки дадена идея или позиция, бъдете уверени в собствените си факти и статистики. Проверете всичките си източници по два пъти. Колкото по-въоръжени сте със знания, толкова по-малка е вероятността всезнайкото да ви прекъсне или контрира и да започне дискусия, която да не ви е по вкуса.
5. Проявявайте чувство за хумор.
Вечно знаещите колеги имат склонността да заемат отбранителна позиция, но по един агресивен начин. Те не обичат някой да ги притиска в ъгъла. Дори да се изкушавате да използвате сарказъм към тях, то той ще се върне като бумеранг към вас. По-добре поемете дълбоко дъх и приемете нещата с усмивка. Напомняйте си, че тяхното поведение макар и дразнещо, е безвредно.
6. Питайте ги за детайли.
Дръжте се с уважение към тези свои колеги, но когато изслушате тезата им, започнете да им задавате детайлни въпроси по темата. Попитайте ги защо вярват, че нещо е вярно или кои са техните източници. Задаването на подробни, насочващи въпроси, ще накара всезнайковците да почувстват, че понякога се изказват неподготвени.
7. Дръжте се уверено, но почтително.
Не забравяйте, че многознайкото може да е изключително несигурен в същността си. Може би той си е изградил този стил на комуникация, точно за да защити своето накърнено его. Опитайте се да не му го накърнявате още повече, за да не ви намрази. В същото време му демонстрирайте, че имате твърда позиция по даден проблем и я отстоявайте.
8. Избягвайте да въвличате шефа си в конфликтите си с всезнайкото.
Дори този колега да заплашва вашия успех, опитайте се да поддържате добрия тон максимално дълго. Най-лесно е да се оплачете от поведението му на шефа ви, но има риск нищо да не се промени, а колегата да се озлоби истински към вас. Все пак, ако положението стане непоносимо, обяснете на своя мениджър, че поведението на всезнайкото въздейства негативно на екипа и на работната среда като цяло.