IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Признаците, че бъдещият ви шеф ще е лош

12 февруари 2014 08 20

Как можете да разберете още на интервюто за работа, че ще имате проблеми с потенциалния си нов началник

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Истината е, че ако попаднете на лош шеф, вие буквално можете да включите на пауза кариерата си, а докато работите за него, да навредите на психиката и здравето си.
Лошият началник може да ви кара да се чувствате ангажирани и след работно време, той може да потиска вашите силни страни, да пречи на растежа ви в корпоративната йерархия и като цяло да отрови 80 % от работната ви седмица.

Покрай стреса от злия началник, вашите лични взаимоотношения могат да пострадат също, тъй като стресираният човек е по-малко способен на положително взаимодействие с партньора си и с другите членове на семейството си. Да не говорим, че въпросното напрежение може да навреди и на здравето ви.

Под лош началник имаме предвид онзи, който злоупотребява със своите служители, който ги подлага на гневни изблици за щяло и нещяло, който винаги има грубо и критично отношение към работата им, който не предлага никакви конструктивни начини за подобряване на работния процес и т. н.

Има много тактики как да се справите с лошия шеф, но повечето от тях всъщност ще ви донесат повече стрес. Най-доброто решение е да сте нащрек какъв ще бъде вашият началник, още преди да се съгласите да му бъдете подчинен.

Ето и пет начина да разберете още на интервюто за работа дали потенциалният ви бъдещ шеф не е гадняр, който ще обърка живота ви:

1. Той използва местоименията „аз“ и „ние“ непрекъснато. Ако още в началото на вашето общуване, бъдещият ви шеф използва само местоимението „аз“, не очаквайте от него той да стане ваш ментор и да ви подкрепя по пътя към успеха. Ако един човек си присвоява всички фирмени постижения, сякаш са негови лични, то това трябва да е предупредителен червен флаг за вас. Ако пък интервюиращият прекалено често използва местоимението „ние“, когато описва предизвикателствата пред екипа или компанията, то това може да значи, че той е склонен да прехвърля своите отговорности върху подчинените си.

2. Шефът е прекалено любопитен за хобитата ви. Ако вашият потенциален бъдещ шеф ви подложи на кръстосан разпит за това как прекарвате свободното си време, може би причината не е в това, че той наистина се интересува от вашите хобита, а по-скоро иска да знае доколко ще сте му на разположение извън работно време. По този начин интервюиращият се опитва да определи дали имате твърде много ангажименти извън работата. Най-разумно е да не разкривате на интервюто дали сте семейни и дали имате деца. Изобщо, ако е възможно, отклонявайте всички въпроси, свързани с личния ви живот.

3. Шефът е разсеян и неособено заинтересован от персоната ви. Ако потенциалният ви бъдещ началник провежда интервюто с вас, докато си рови в електронната поща или си гледа нещо в смартфона, то това означава, че той е развил неуважителни комуникационни навици. Посланието от поведението му трябва да бъде, че независимо от неговата/нейната роля в компанията, този човек няма да ви даде пълното си внимание никога. А липсата на уважение, може да се проявява често и по време на общата ви работа, което със сигурност ще ви донесе стрес.

4. Бъдещият ви началник не може да даде един точен отговор. Ако потенциалният ви шеф не може да даде ясен отговор на нито един ключов ваш въпрос, то трябва да бъдете нащрек. Ако той се чувства неловко, ако прави странни паузи по време на интервюто, ако говори „общи приказки“ или ако все се допитва до човека, който е довел със себе си на интервюто, то явно той не е наясно с работата. Може би дори не прекарва много време със своите служители или има проблеми с работата в екип. Вие трябва да питате за степента на текучество във въпросната фирма и то по отношение на длъжността, за която кандидатствате. Отговорът ще ви даде яснота, дали шефът е добър лидер или пък не е.

5. Чели сте/чули сте лоши отзиви за въпросния шеф. Най-добре е преди да приемете дадена работа, да си направите мини разследване за това с какъв шеф ще си взаимодействате в бъдеще. Разберете колко дълго той/тя е в компанията, какви длъжности е изпълнявал, какъв е стилът му на управление и т. н. Ако не познавате служители (настоящи или бивши) от фирмата, то поровете се в интернет за подобна информация. Все пак имайте предвид, че всяко мнение е субективно и чуждия опит с този човек може да не се повтори с вас. Все пак това разследване може да ви е от полза и горе-долу да ви даде представа с какъв човек ще си имате работа. Ако всички мнения за него са негативни, едва ли вие ще го видите в добра светлина.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари