IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да разберете каква трябва да бъде заплатата ви

3 март 2014 12 42

... в случай, че не сте сигурни дали тя е съизмерима с вашите умения

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Всеки човек трябва да знае колко точно струва като специалист. Истината е обаче, че много малко хора са наясно какъв би бил най-честният размер на тяхната заплата, тъй като не са информирани за възнагражденията на своите колеги, които работят в същата област или пък просто не могат да определят стойността си на пазара на труда. За това ви предлагаме няколко съвета по темата как да разберете каква трябва да бъде заплатата ви:

1. Проверете онлайн.

Експертите съветват да започнете с онлайн търсене в сайтове, които предоставят приблизителните размери на заплатата за всяка дадена професия. Не можете да бъдете сигурни в данните на тези сайтове, защото много зависи от това колко хора разкриват информация за заплатата си, но това все пак е някаква отправна точка и ще можете да знаете в какъв диапазон се движи заплащането на специалистите във вашия сектор.

2. Целете се в повече от „средната“ заплата.

Ако сте утвърден специалист в дадена област и имате добра репутация, най-вероятно заслужавате да получавате заплата от горните нива на въпросния диапазон, а не от средните нива за страната.

3. Замислете се за вашия опит.

Ако сте нов кадър в тази област, в тази фирма или в тази професия като цяло, ясно е, че е по-реалистично да получавате заплата в долните нива от въпросния диапазон (който сте фиксирали онлайн).

4. Помислете за вашето местоположение.

Има разлика дали градите кариера в голям град или в малко провинциално градче. В големите градове заплатите са по-високи по статистика, но пък в малките населени места специалистите са по-голяма рядкост и това може да накара работодателя ви да ви даде по-високо възнаграждение.

5. Помислете за вашето ниво на образование.

За някои професии се изисква бакалавърска степен, а за други магистърска и тези степени на образование обикновено имат отношение към размера на заплатата. Ако виждате, че ви трябва нова диплома, за да расте заплатата ви нагоре, то най-добре се върнете в университета и си доучете.

6. Помислете за вашите отговорности.

Друго важно нещо е да си дадете честна оценка на това какви са вашите отговорности в сравнение с тези на другите служители във фирмата. Ако вашият мениджър ви възлага много повече задачи, отколкото да кажем дава на колегата ви, то нормално е вие да взимате повече пари от него/нея.

7. Замислете се за отзивите на шефовете по отношение на вашата работа.

Ако шефовете редовно ви хвалят и са доволни от постиженията ви, ако има конкретни резултати, които доказват, че вашата работа е довела до увеличение на продажби/оборот/намаляване на разходи и др., то спокойно можете да поискате увеличение на заплатата. В крайна сметка заплатата на всеки служител се определя от неговия личен принос към благото на фирмата.

8. Замислете се за другите си умения.

Ако освен добър специалист или мениджър, вие сте добър лидер, който знае как да мотивира другите. Ако смятате че, ви бива в работата в екип и в общуването с клиенти. Ако внасяте оптимизъм в офиса и като цяло колегите ви боготворят, то може би сте по-ценен кадър, отколкото смятате. Тези ваши качества също следва да бъдат възнаградени.

9. Обсъдете заплатата си с други професионалисти от същата индустрия.

Ако имате добър контакт с хора, заемащи вашата длъжност/позиция (в конкурентни компании, например), опитайте се да говорите учтиво с тях за нивото на заплащането ви като специалисти. Разговорите на тема заплата в съвременния свят не би трябвало да бъдат табу.

Може да се окаже, че тези хора са отворени да разискват тази тема в името на общото благо (и вашето, и тяхното). Все пак избягвайте да обсъждате заплатата си със свои колеги от компанията, за която работите.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари