Има сфери, в които след като разберете, че сте направили грешка, вече е твърде късно, за „да се поправите“. Бизнесът е едно от тези места.
Ако наскоро сте стартирали собствена инициатива и сте започнали да работите за себе си, трябва да сте нащрек за някои небрежни действия, които новите предприемачи допускат несъзнателно, а това не само саботира развитието на фирмата им, но понякога направо я води до фалит.
Ето какви са 5-те най-често срещани грешки, които не трябва да правите, ако искате дългосрочен успех:
1. Взимате си неподходящи съдружници
Когато времената са тежки от финансова гледна точка, човек рядко е готов да се впусне в ново бизнес начинание сам, без партньори. Изкушаващо е да позволите на някой познат с повече възможности да участва с пари и акции във вашата компания, но трябва да сте сигурни, че с въпросния инвеститор ще имате една и съща визия за развитието на бизнеса ви. Да не се окаже, че давайки пари във фирмата, новият съдружник има идеи за кардинални промени в посоката на мислене, което да доведе до големи проблеми.
2. Правите всичко сами
Обратната страна на монетата е да решите да правите всичко сами без никаква странична (финансова) помощ или партньори. В този случай може да нямате коректив, който да ви показва слабите страни, което също е лошо. Ако имате първоначален успех в начинанието си, може да се заслепите и в даден момент да започнете да правите грешки в управлението на фирмата, а до вас няма да има човек, който да ви спре. Ако настоявате да вървите сам без довереници, наставници или съветници, които да ви помагат да гледате на бизнеса си обективно, а не субективно, вие може да се сблъскате с неочаквани събития.
3. Пренебрегвате първоначалните си цели
Току-що казахме, че всеки нов бизнесмен има нужда от човек, който да му показва неговите слабости и да го направлява или да му помага в усъвършенстването на работния процес. Но все пак не позволявайте на този ваш колега, подчинен или партньор да ви отклонява от първоначалните ви цели. Придържайте се към основното нещо, което ви е вдъхновило да стартирате този бизнес.
4. Пренебрегвате формалностите
Много от хората, които наскоро са си създали свои фирми, смятат че едно ръкостискане с клиента е равносилно на споразумение или договор. Съветваме ви да формализирате всичко на хартия, особено ако става въпрос за много пари. Не считайте договорите за ненужни – това са документи от първостепенно значение за всяка организация. Винаги има възможност нещата да се объркат и писменият договор може да се окаже единственият начин да си върнете парите или да се предпазите от големи загуби.
5. Пренебрегвате системите и процесите
Всеки нов предприемач трябва да си създаде система, която да позволява на бизнеса му да расте ефективно. Това трябва да бъде направено още в самото начало на инициативата, а не да се прави или измисля в процеса на работа. Трябва да имате система, с която да контролирате своите проекти и подчинени, с която да следите отзивите от всичките си клиенти и т. н. Ако фирмата ви се разрасне бързо, а не сте създали добра организация на работния процес, то вие ще се затормозите и ще започнете да допускате много грешки.