IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да се превърнете в любимец на колегите

5 декември 2014 11 01

Съвети, които ще ви помогнат

Снимка: Thinkstock

Снимка: Thinkstock

Невъзможно е да бъдете приятели с всички останали хора на работното си място. Напълно възможно е обаче да развивате положителни работни отношения с тях и един вид да се превърнете в любимец на своите колеги.

В крайна сметка всеки човек мечтае да работи в среда, от която лъха позитивност. В която хората са взаимно свързани и в която всички се чувстват мотивирани да работят усилено.

Преди обаче да се отчаете, че подобна картина е напълно утопична, опитайте следните няколко съвета. Те ще ви помогнат да се харесате повече на колегите си:

1. Бъдете учтиви. Нали не сте забравили златното правило? Не правете това, което не искате другите да направят на вас. Това важи не само за личните ви и най-вече любовни отношения, но и за работните такива. Ако се отнасяте с пренебрежение към някои от колегите си и дори не ги удостоявате с усмивка, как очаквате те да се държат добре с вас и да ви харесват?

Независимо, че вие и някои от колегите ви имате различни нагласи, това не ви пречи да работите добре заедно. Приемете хората такива, каквито са и проявете своята доброта. Вашето човечно поведение ще ви се отплати в момент, в който имате най-голяма нужда от него.

2. Бъдете отзивчиви. Повечето хора възприемат себе си като единични играчи на работното място. Те се грижат само за своите собствени задачи, ограничават разговорите с колегите си и след работа направо се прибират вкъщи. Мотивацията на тези хора най-често се върти само около парите. Те правят това, което се изисква от тях, но никога не надхвърлят собствените си граници.

Ако някой ваш колега има нужда от съвет или помощ за някоя задача, не се колебайте, а му помогнете. Не мислете за себе си като за единичен играч, а като такъв, който е част от отбора и трябва да подкрепя своите съотборници, за да се сдобие по-лесно с успеха, за който мечтае.

3. Уважавайте шефовете си. Понякога те могат да бъдат ужасни, друг път да се държат така, сякаш са част от екипа. Въпреки това запомнете, че шефовете не са равни с подчинените си. Независимо от това какви подходи (строги или не толкова) използват вашите шефове, не пренебрегвайте факта, че те стоят по-отгоре в професионалната стълбица.

Дори понякога да не сте доволни от действията на вашите лидери, не си позволявайте да говорите зад гърба им и да ги обсъждате заедно с колегите си. Ако има нещо, което искате да кажете, кажете го директно на тях. По този начин ще създадете добро впечатление не само у колегите си, но и у самите ви шефове.

4. Следвайте правилата на здравословната конкуренция. В крайна сметка, колкото и да харесвате вашите колеги, нека не забравяме, че те са ваши конкуренти или поне тези, с които имате еднакви или сходни позиции. Въпреки този факт обаче вие не бива да играете по нечестен начин и да се опитвате да спечелите „състезанието“ на всяка цена.

Следвайте правилата на здравословната конкуренция и не злепоставяйте вашите колеги. Дори някой да е сгрешил нещо, това ще го забележи вашият шеф – няма нужда да натъртвате на него. Също така не се оставяйте да ви водят за носа и да ви използват. Намерете баланса и бъдете добри, честни и справедливи.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари