Колегите могат да бъдат различни – симпатични, усмихнати, вечно намръщени, клюкари, работохолици, конкуренти, приятели, злобари, дразнещи, досадни и какво ли още не.
За съжаление, човек избира работното си място, но не и хората, с които ще е заобиколен там. И макар че проблемите с колегите могат да бъдат много, днес ще се спрем на един конкретен – дразнещият колега.
Той е този, който всеки работен ден е способен да ви скапе настроението и заради който започвате да се чувствате много некомфортно на работа. За да прекратите „тормоза“ върху себе си, прочетете как можете да се справите с дразнещия колега:
1. Осъзнайте, че вината не е във вас
Макар да ви се струва, че дразнещият колега има проблем конкретно и само с вас, това най-вероятно не е вярно. Обикновено проблемът се корени в самия него, неговите комплекси, страхове или нещо друго. Опитайте се да не приемате поведението му твърде лично, защото той дори може да не осъзнава по какъв начин се държи.
2. Избягвайте го
По-редкият контакт с дразнещия колега се равнява на по-малко изхабени нерви от ваша страна. Ето защо най-доброто, което можете да направите, е да се опитате да избягвате максимално много дразнещия колега. Когато ви се налага да работите с него, предпочитайте да общувате по имейла, вместо да се виждате лице в лице с неприятната личност.
3. Разберете какво наистина ви дразни
Помислете за поведението на дразнещия ви колега и установете кое е нещото, което буквално ви подлудява. Знаейки го, вие може да се опитате да ограничите лошия ефект от него върху себе си. Ако например дразнещият колега винаги идва с вас и други колеги на обяд и говори само за работа (докато вие имате нужда от почивка), опитайте се да избегнете тези срещи. Уговаряйте се само с един или двама ваши колеги (най-добре, които споделят мнението ви) или в краен случай – понякога си носете храна от вкъщи, която ще е идеалният ви претекст да не ходите на обяд с дразнещия колега.
4. Направете план за подобряване на ситуацията
Съществува вариант, в който независимо от факта, че се опитвате да ограничите контакта с дразнещия колега, действията ви не дават желания резултат. В този случай трябва да се опитате да измислите нещо различно. Например, вгледайте се в себе си и помислете за това по какъв начин реагирате вие самите. Не можете да контролирате другите, но имате власт над собствените си действия – така че помислете в тази посока.
5. Все пак се дръжте професионално
Колкото и дразнещ да е даден колега, вие работите заедно и се налага да се съобразявате с този факт. Ето защо се постарайте да се държите строго професионално, защото от това зависят и вашите собствени успехи. Не позволявайте нагласата към даден човек да ви изиграе лоша шега на работното място. Дръжте се професионално, но на достатъчна дистанция, за да ограничите максимално контакта с въпросния колега.