IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

6 мита относно заплатата, които саботират успеха ви

12 декември 2016 14 00

Не фиксирайте точна цифра пред HR

Снимка: Istock

Снимка: Istock

Получили сте оферта за работа мечта, но идва моментът, в който трябва под някаква форма да коментирате заплащането и ето, че усещате как капки пот се стичат по челото ви. Какво да кажете? Как да го кажете? Дали се надценявате или се подценявате?

Вероятно вече сте прочели и получили куп съвети от познати и приятели за това как да се държите на интервюто и особено когато става въпрос за темата с парите. Много от тях обаче са митове, които може да ви попречат да спечелите мястото в компанията или пък да получите заплатата, която заслужавате.

Ето 6-те най-големи мита, които трябва да забравите:

Мит 1: Трябва да кажете на работодателя си точно каква заплата искате да получавате

Реалността: Не е нужно да се ограничавате с точна цифра, особено ако попълвате онлайн форма за кандидатстване за работа. Вашата работа като потенциален служител и кандидат за позицията е да разберете в детайли какво изисква тя. Хубаво е да може да се запознаете по-добре и с възможностите на компанията и вашето място в нея преди да искате конкретна заплата.

По-добре е да кажете на HR-служителят, че бихте искали да посочите адекватна и реална сума, но това е възможно едва след като сте напълно наясно какво се изисква от вас на съответната позиция.

Мит 2: Ако посочите най-ниска и най-висока граница на заплатата, работодателят винаги ще избере най-ниската

Реалността: Обмислете внимателно какви цифри да представите. „Ниска“ не трябва да е цифра, която ви прави неудовлетворени. Кариерният експерт Боб Парк от финансовата компания SoFi съветва да сте намислили предварително 3 суми – една, под която в никакъв случай няма да паднете; втора, която отговаря на реалната ви „пазарна стойност“ и трета, която е заплатата ви мечта и е с около 20% по-висока от втората. Вие сами преценявате коя да предоставите на работодателя в зависимост от това колко силно искате работата и дали може да поемете риска да си тръгнете, ако искането ви не бъде удовлетворено.

Мит 3: Не трябва да искате заплата, която е много по-висока от последната (настоящата) ви

Реалността: Според Парк някои работодатели може да се възползват от ниската ви заплата и да ви предложат почти същата. Като цяло обаче повечето компании, които набират хора искат техните нови служители да се чувстват добре и да са доволни от условията, за да дадат всичко от себе си и да са лоялни към фирмата.

Мит 4: Ако започнете на по-ниска заплата, скоро ще получите повишение

Реалността: Това не е закон в никакъв случай! Ако предлаганата заплата не е достатъчна да покрива разходите ви и да живеете с подобно месечно възнаграждение поне година-година и половина напред, то вероятно не сте на правилната работа. Няма правило, в което работодателите дават бонуси или повишения (макар че в най-добрия случай според бизнес етиката е редно да има повишение след първите шест месеца и след това всяка година).

Мит 5: Рискът да загубите позицията е огромен, ако започнете да преговаряте

Реалността: Ако сте истински професионалист, имате необходимите умения, качества и самочувствие е задължително да се преборите за условията, които ви устройват. Не е нужно да го правите агресивно, но е важно да покажете на потенциалните си работодатели, че имате реална и адекватна самооценка и че ако може да подобрите бизнеса на компанията, то заслужавате това признание и във финансов план.

Мит 6: Заплатата е най-важната точка в преговорите за нова работа

Реалността: Да, тя е много важна, но условията на труд, работното време и естеството на задачите също изискват вашето внимание и одобрение. В крайна сметка, колкото и да ви плащат, ако работите по 20 часа в денонощието 6 дни в седмицата, нямате никакъв личен и социален живот, мразите колегите си, офисът ви е на другия край на града, а самата работа е ужасна и скучна, колко време ще издържите?

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари