Кротка вечер, той гледа филм, тя си пише в блога. Поглежда в календара и забелязва, че точно днес се навършват 11 месеца от първия път, когато ходиха на кино.
Изпада в романтично настроение, целува го и го гушка, а той, горкият изобщо не помни да са ходили на кино.
Оттук изходите са два – или скандал (което не е препоръчително) или запомняне на случката с усмивка, като поредното доказателство, че жените помнят романтичните дати, а мъжете не помнят собствения си рожден ден.
За тази мила странна разлика между двата пола вече има научно обяснение и то се нарича „емоционална памет“.
Тя при жените е развита до безбрежни висоти, докато при мъжете е в по-скромни размери, което е логично. На един ловец/воин не му трябва емоционалност, а лък и стрели, нали.
Това с „емоционалната памет“ е установено след сериозно прочуване на екип от университета „Стоуни Брук“ в Ню Йорк.
Проведените изследвания доказали, че жените помнят по-ярко събития, които са провокирали у тях силни чувства – и положителни, и отрицателни.
Участниците в експеримента - мъже и жени, трябвало да разгледат и запомнят снимки. На някои от кадрите имало пейзажи, на други - разплакани хора, дори сцени от катастрофи и загинали.
Когато две седмици по-късно им показали отново снимките и ги попитали кои от тях си спомнят, 70 процента от жените помнели емоционално натоварените снимки.
Сред мъжете този процент бил 55.
"Жените помнят нещата, които са ги накарали да изпитат силни чувства. Мъжете пък помнят повече факти и събития с обкръжаващата ги среда, а не с тях самите", обяснява ръководителят на изследването.
Точно по тази причина - запомняне на събитията, които са ги накарали да чувстват, жените помнят и датите, на които тези неща са се случил.
Полови особености, какво да се прави.