Като деца може да сте се карали яростно, да сте се били и скубали, между вас може да е имало сериозно съперничество за вниманието и любовта на мама и тати. Може пък и да сте растяли в мир и хармония, в игри и забава.
Каквато и да е била връзката ви с вашия/вашите брат или сестра в детството, трябва да се опитате да съхраните близките ви отношения и в света на възрастните. За съжаление, това не винаги е лесно.
Много често динамиката на този тип семейни отношения се влошава с напредването на годините. Всеки създава семейство, започва работа, има си свой дом и грижи и все по-рядко се сеща за своя толкова близък кръвен роднина.
Ето и десет предложения как да изградите един по-тесен съюз със своите братя и сестри.
1. Оставете детството намира. Каквото се е случило в миналото, нека си остане там. Ако някога сте подозирала, че сестра ви ви е откраднала любимия пуловер, който сте си донесла от Флоренция през 1992, направете съзнателно усилие, за да ѝ простите.
2. Правете си неочаквани визити. Разбира се, че е задължително присъствието на всякакви семейни събития като сватби, кръщенета, годежи, Коледа и т.н. Това означава, че принадлежите към съответната фамилия, но много по-различно е, да можете да се появите неочаквано към 19.00 в дома на брат си и той веднага да ви сложи прибори на масата. Това означава, че винаги сте добре дошъл в неговия дом.
3. Не се превръщайте в семейния клюкар/ка. Взаимоотношенията между братята и сестрите, често се влошават заради клюки и коментари зад гърба на единия, които дори родителите им понякога може да „изтърсят" пред другия. Двуличното бърборене може да разруши и най-сплотения клан. Така че по-добре бъдете дискретни в забележките си.
4. Внимавайте с поведението си. След като вече сте възрастни не можете да се карате на брат си, че не си е измил зъбите, нали? Отношенията ви вече трябва да бъдат по-формални, независимо колко сте си близки. Никой не обича да му правят забележки за теглото, грамотността и изборът на приятели и партньори в живота.
5. Избягвайте да слагате рамки. Може като дете вашият брат да е бил нехранимайко, сестра ви да е била задръстена, а вие да сте била най-готината в семейството. Но на следващото семейно събиране по-добре спрете да си спомняте за тези техни роли от миналото и ги похвалете за постиженията им в настоящето.
6. Пишете си съобщения. Дори, когато нямате време за дълги телефонни разговори поддържайте контакта с вашия брат/сестра с помощта на новите технологии. Чрез текстови съобщения, чрез имейли, чрез коментари във Facebook и т.н., можете да им покажете, че мислите за тях всеки ден.
7. Спрете да им завиждате за по-щастливия им живот. Спрете да сравнявате собствения си живот с този на сестра си или брат си. Ако сте свидетели на тяхното щастие – радвайте му се, учете се от него, станете част от него.
8. Опитайте се да се сближите със съпруга/съпругата на своята сестра/брат. Той/тя заслужава шанс да стане част от вашата задружна фамилия. По този начин ще покажете на вашите сестра или брат своята лоялност и преданост. Ако се изпокарате с въпросната съпруга/съпруг, това 100 % ще повлияе негативно на семейните ви отношения с брат ви/сестра ви.
9. Ходете на семейни почивка заедно. Това означава, че сте положили усилия да сприятелите семействата си, което вече говори за вашите добри отношения. Колкото по-често си организирате подобни пътувания и прекарвате свободното си време заедно, толкова по-вероятно е между вас да няма недоизказани теми и излишно напрежение.
10. Избягвайте горещите теми (политика, религия, диети и т.н). Това звучи глупаво, но твърде често братята и сестрите се изпокарват точно по тези теми, по които имат коренно противоположни позиции.