IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Възпитателното поощрение и наказание

16 август 2012 12 00

Задача, която често се оказва голямо изпитание за нервите на родителите, ала ранният старт е най-големият ви съюзник при постигането ѝ

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Малките деца са като глина - родителите са тези, които оформят основите на личността им и е важно да се започва, докато материалът е все още мек. Това са едва първите години на живота им, когато децата с готовност абсорбират идеи и впечатления, защото от един момент нататък, самостоятелността на детското съзнание ще пречи за оформянето на характера.

Експерти в областта на детската психология и възпитание препоръчват следните инструменти за моделиране на положително отношение у нашите малки наследници:

1. Огледални образи

Както знаем, децата имат навика да копират всичко свързано с родителите си или хората, на които са поверени: думи и действия. Затова е разумно да внимавате какво говорите и правите пред тях: старайте се да включвате позитивни думи и послания в речта и действията си. Общувайте уважително с половинката и другите си деца и избягвайте скандалите.

Споделяйте и коментирайте ползите от това действие пред детето и не спирайте да общувате с него: ако е прекалено малко, за да се изразява само, не спирайте да му задавате въпроси за това какво иска и какво мисли, а ако е по-голямо, се опитайте да водите диалози. Така то ще усвои вашия положителен стил на комуникация и поведение.

2. Когато сте твърди

Като родители, трябва да сте мили, но категорични и твърди понякога. Научете малчуганът си да уважава вашето „не" и имайте предвид, че той ще тества търпението и думата ви непрестанно. Избягвайте да се поддавате на шантаж, само за да успокоите някоя ситуация и сведете празните заплахи до минимум.

Можете да използвате дисциплинарни методи, като изгонване за кратко от стаята, за да покажете на детето, че поведението му е неприемливо. Въпреки всичко бъдете учтиви, докато му говорите и наказвате. Ако ви отговаря или се троска, използвайте реплика от типа на: „Това, което правиш ме обижда много и ме натъжава", като наблегнете на „ме", за да внушите дълбочината и смисъла на изказването си.

3. Здравословното количество разбиране, толерантност и поощрение

Много хора смятат, че прекаленото прощаване прави децата арогантни. Това не винаги се случва, но така или иначе балансът е много важен: психолозите са изчислили, че е хубаво да похвалим детето си поне 6 пъти за всяка критика и забележка, която му отправяме. Следете внимателно развитието му и го поощрявайте за положителните му действия с прегръдка или комплимент.

Много родители се боят да прекаляват с похвалите именно от страх да не разглезят отрочето си, което ги тласка в другата крайност – веднага са готови да го нахокат, а положителните коментари се пресяват и забавят.

Истината е, че навременното поощрение е също толкова важно и възпитателно, колкото и забележката. Децата постоянно търсят вниманието на родителите си и когато нищо от това, което правят не ги впечатлява положително, те обикновено прибягват към лошо поведение, за да провокират реакция у тях.

4. Използвайте позитивни жестове на тялото

Езикът на тялото ви има огромно влияние, когато се опитвате да възпитавате положително държание. Пример: като се има предвид височината на едно дете, ако решите да го мъмрите и наказвате, докато сте изправени, това се възприема като авторитарно поведение от него.

Препоръчва се да се навеждате или да сядате до малчугана, когато разговаряте с него, а най-добре би било очите ви да са на едно ниво. Избягвайте да скръствате ръце пред себе си или така разпространената поза „Ф".

5. Спазвайте думата си

Това важи и в двата случая: и когато му обещавате нещо хубаво, и когато го заплашвате с нещо за наказание. Не бива да се отмятате, ако сте обещали да го заведете на кино или в любимия му ресторант – това би олекотило думата ви и ще го научи, че неспазването на обещания и уговорки е в реда на нещата.

Ако пък сте предупредили немирника, че ако продължи да се държи зле, ще му спрете телевизията, достъпа до интеренет или телефонните разговори, а той продължи да тества вашите граници, ще бъде само във ваш ущърб, ако не изпълните тези предупреждения. Детето ще загуби уважение към вас и методите ви и ще стане много трудно за контролиране.

6. Възлагайте му прости задачи

Напълно нормално и доста градивно и възпитателно е, ако възлагате на детето си дребни неща за правене, като чистене или подреждане на стаята му, поливане на цветята, сгъването на пране, слагане на масата и т.н. Това ще му помогне да развива нови умения и да се учи на нови неща с времето, а и ще внуши чувство за цел и отговорност у него. Похвалвайте го винаги, когато успешно се справи с поставените му задачи

7. Развивайте социалните му умения

Провокирайте комуникацията на детето си с много и различни хора (записвайте го на лагер през лятото, или в различни кръжоци и мероприятия. Това ще им помогне да се отпускат все повече сред непознати и ще развива социалните му възможности. То ще се учи как да се държи с хора, които не са от семейството му и да се справя с предизвикателствата, които предлага едно такова общуване.

КоментариКоментари

oliveoil ( преди 12 години )