IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Няколко стъпки към цивилизования развод

9 май 2013 14 40

Съвети как да се разделите със съпруга си, запазвайки добрия тон помежду ви

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Възможно ли е да приключите със семейния живот, преди да „сте се хванали за гушите" със своя брачен партньор? Повечето двойки, стигнали до развод, преминават през един много грозен етап в отношенията си. Но има съпрузи, които успяват по време на официалната си раздяла, да превъзмогнат мъката и трудностите и да предефинират своите влошени отношения, като дори драматично ги подобрят.

За да минат през подобен вид цивилизована „трансформация", нито един от двамата не трябва да е унижил другия. Това може да се случи между двама души, които просто са установили, че не са били предназначени един за друг и че им е време да поемат по различен път в търсене на щастието си.

Ето и няколко съвета как да постигнете тази достойна раздяла и да оставите след себе си близък приятел, а не смъртен враг:

1. Не се опитвайте да се сприятелявате твърде скоро.

Вашите реакции, импулси, потребности и интереси ще преминават по различен начин и с различно темпо. Известно време ще имате нужда от по-голямо разстояние един от друг. Задайте някакви граници и правила на отношенията си, които да ви позволят да преобразувате досегашните си съпружески отношения само в родителско партньорство. Така ще имате време да видите дали бихте могли да създадете приятелство със своя бивш съпруг или не.

2. Поставете възпитанието на децата си във фокус.

Трябва да достигнете до консенсус със своя бивш партньор, че възпитанието на общите ви деца, трябва да бъде ваш общ фокус, а техните нужди и интереси да бъдат подкрепяни и от двете страни с еднакво усърдие. Ако наследниците ви видят, че работите в екип спрямо тяхното отглеждане, те ще приемат ситуацията по-леко.

3. Споразумейте се за важните неща писмено.

По-добре е всички неща, по които сте постигнали съгласие, да бъдат описани в писмено споразумение, подписано и от двете страни. Когато всичко съгласувано е в писмен вид, няма опасност някой да "забрави" обещанията си и да действа против тях. Запишете детайлно какви са финансовите ви и родителски уговорки.

Споразумейте се и затова, какво ще правите в случай, че някой получи по-добра работа и забогатее, или реши да се премести в друг град, или се омъжи/ожени отново и т.н. Трябва да имате адекватен, съгласуван план за действие в такива ситуации.

4. Уточнете ефективните последици за този, който не спазва уговорките.

Споразумейте се и за това, ако единият от вас не се придържа към уговорките, какво ще е наказанието му за „нарушаването на правилата". Дали то ще е във финансово измерение или ще е чрез увеличаване/намаляване на родителските отговорности.

5. Не намразвайте роднините на отчуждения си съпруг.

Ясно е, че разводът носи несигурност, омраза, разочарование, отчаяние и т.н. Всички тези негативни чувства обикновено се прехвърлят и върху роднините на отчуждения съпруг. Опитайте се да се въздържате от това.

Краят на вашия брак не означава, че трябва да се изпокарате с всичките си близки по съпружеска линия. Не се поддавайте на изкушението „да си го изкарате на тях", а по-добре потърсете подкрепата им. Те могат да продължат да ви помагат в грижите за децата и/или домакинството.

6. Изгорете стария мост, но положете основите на нов.

Ако съпружеската ви връзка е тотално провалена, замислете се дали има някакъв шанс да я трансформирате в нова, от по-здравословен вид. Ако виждате, че има възможност да бъдете приятели със своята бивша половинка, не се колебайте да превърнете това във ваш приоритет. Ако другото лице се оттегли в мълчание и изгради стена пред вас, не се мъчете да я разбивате. Може би ще му/ѝ трябва известно време, за да придвижи живота си напред без вас, а когато това е факт, той/тя може отново да се „отвори" към вас.

7. Продължете да се виждате и събирате.

Ако можете, отделете време и се съберете с бившия си съпруг и децата си като семейството, което сте били доскоро. Отидете заедно на вечеря или чествайте някой голям празник в една компания. Покажете на наследниците си, че все още ви е грижа един за друг. Те ще се радват да ви видят отново заедно, въпреки че ще са наясно, че това няма да е за постоянно. Децата трябва да разберат, че все още имат двама родители, които ги обичат и се ценят по между си.

8. Опитайте се да не въвличате нови хора твърде скоро.

Няма да постигнете цивилизован развод, ако между вас се намеси трето или четвърто лице. Тогава е по-вероятно между вас да има някой вбесен, предаден или силно наранен съпруг. Задръжте новите участници възможно по-далеч от сцената на развода. Освен това не ги запознавайте с децата си твърде бързо, защото това само ще ги обърка още повече.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

ол ( преди 11 години )
За да се разведеш културно,трябва да си културен човек.Кой български баща е учил сина си да уважава и помага на жена си,да я третира като дама,а не готвачка и перачка.Коя майка е учила дъщеря си да гледа с нежност и грижа на съпруга си,а не като на портмоне,което трябва да се изръси цялото,докато може.Какво очакваш от такива хора освен да се сбият кой да дръпне чергата към себе си.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар