IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какво се случва с фамилията след сватбата?

13 юни 2013 12 40

Дамите все по-рядко решават да запазят бащината фамилия

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Наскоро една приятелка мина под венчилото. Преди това сред многото дилеми, които трябваше да реши, бе дали да си запази фамилията или не. Името е важна част от нашата личност. Според някои хора, то носи определен енергиен заряд и може да направи един човек велик или да му донесе куп нещастия.

Името е и второто нещо, с което се представяме пред другите (първото е визията ни, която те така или иначе отчитат още в първата секунда на срещата). Когато оставим настрана благозвучието му и мистичните моменти, за които споменахме, трябва да го разгледаме като средство за идентификация.

В личен план то може да бъде заменено от куп мили нарицателни (зайче, пиленце, слънце, бейби и т.н.) които да ни се струват по-приемливи от истинското ни име, но не и в света на бизнеса! Когато градите кариера и имидж името може да има добавена стойност (ако сте наследници на велика фамилия, на аристократично семейство и т.н.). След години в бизнеса името става вашата визитна картичка и извън буквалния смисъл. Затова преди да смените фамилията си, трябва да помислите внимателно какво е заложено ма карта.

Женската еманципация е също една причина, поради която доста дами отказват да вземат фамилията на съпруга си. Ако нямат братя пък, бащите им често ги натискат да си запазят последното име, за да не се изгуби родът.

През 2011 г. сайтът TheKnot.com изследва 19 000 младоженки. От тях само 8 % са решили да запазят бащината фамилия. В началото на 90-те години на миналия век, тази цифра е значително по-голяма – 23 %. Част от останалите дами, които минават под „шапката" на съпруга си, модифицират леко неговото име. В 21 век името и фамилията са като марка на вашия бизнес и личност. И това, което е добре за връзката, може да не е добре за бизнеса.

Практиката дамите да запазват фамилията си започва в Америка през 1950-те, а членките на лигата на Луси Стоун я популяризират през 1920. После различни женски движения споменават това право в своите искания и така до началото на 90-те, когато стигаме до тези 23 %. В първите години от 21 век процентът спада. Изследване, направено през 2009 г. и публикувано в списание Social Behavior and Personality, разкрива, че броят на „еманципираните" жени със собствена фамилия е намалял до 18 % в САЩ.

Съществува още един казус, който заслужава да се обмисли. Ако след сватбата заедно със съпруга си изградите бизнес империя и после се стигне до развод, трябва ли да му върнете фамилията? Или тя ви се полага по право?

Проучване показва, че по-голямата част от дамите, които имат дългогодишен брак и деца, запазват фамилията си дори след развода. Но ако са намесени пари и влияние, това „право" вероятно може да ви бъде отнето!

Каквото и да решите, важното е накрая вие да се чувствате щастливи. Да се чувствате себе си, а не нечия добавка.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари

mda ( преди 11 години )
Само да вметна по темата, че тъй като например в Канада е много разпространено децата да взимат фамилиите на майка си и баща си, съответно с внуците листът става дълъг, много двойки при встъпване в брак решават сами да си измислят фамилия. Така няма скарани кой чие име е взел
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
до 5 ( преди 11 години )
и после 3-4-тото поколение деца ще имат имена по половин лист А4
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
( преди 11 години )
Като съм Иванова по мъж,то значи ли,че съм съпруга на всеки,който е с това име?Ако името показва за кого си женена,така излиза.Жената трябва да си запазва фамилията.Децата да са тип Джоли-Пит или да носят и двете фамилии,а не да са деца само на баща си.Времената се променят,с електронните справки се доказва и без документ необходимото
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Влади ( преди 11 години )
Разглеждайки нещата от чисто утилитарната им страна, запазването на моминското име в същност е голям проблем. Количеството недоразумения, грешки и неудобства които такова решение довежда (всички наоколо, особено длъжностните лица просто приемат, че фамилното име на съпругата е и фамилното име на съпруга) не си струват мъничкото гордост (защото не знам поради каква друга причина би се стигнало до запазване на името)... Казвам го от опит - тъща ми си е запазила моминското име, и имах възможност от близо да наблюдавам хаоса... :-)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Деси, ( преди 11 години )
Твоята фамилия каква е? И колко ли ще се зарадва съпруга ти ако я смениш?
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Дес ( преди 11 години )
До Мъж: Е ти пък, голям смях :)))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Мъж ( преди 11 години )
Бих отказал брак с жена, която не иска фамилията ми ! Какво семейство ще бъдем и въобще заслужавало ли си е да я обичам, щом тя не ме иска...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар