Може би темата, свързана с методите на възпитание на децата, никога няма да бъде изчерпана напълно. Родителите са различни и имат различни виждания за това как трябва да отглеждат своите деца. Всъщност всяка майка и всеки баща има правото да възпитава детето си по начина, по който прецени, стига това да не навреди на физическото или психическото здраве на детето. Според речеви специалисти разговорът с детето може да започне още в много ранна възраст.
Дори едно две-три месечно бебе може да осъществи „диалог“ с възрастен. Изследвания показват, че бебетата в утробата започват да разпознават гласа на майка си между 24-тата и 27-ата седмица и по този начин техният пулс се успокоява. Също така учени са установили, че бебетата от различни страни имат различен плач, въз основа на техния майчин език.
Специалистите съветват възможно най-скоро родителите да се опитват да осъществяват зрителен контакт със своето новородено дете и да му говорят. Колкото по-рано започнат разговорите с детето, толкова по-бързо то ще усвои езика. Във Великобритания има издадена книга на тази тема - „Small Talk: Simple Ways To Boost Your Child's Speech And Language Skills From Birth“.
Фактите сочат, че 33% от децата на Острова отиват на училище без необходимите за възрастта си комуникационни и езикови умения. Добрата новина е, че има много неща, които родителите могат да направят, за да насърчат говора на своето дете. Колкото по-рано започне този процес на „обучение“, толкова по-добре.
Изследване на Бристолския университет показва, че децата, чиито родители са им говорили много у дома, постигат по-добри резултати в тестовете по език и математика, пише вестник Daily Mail.
Ето и няколко техники за ранно говорно развитие на детето:
1. Говорете за това, което виждате. Комуникацията с детето може да бъде насърчена, като родителят говори за това, което вижда. Когато детето си играе, кажете някакъв комплимент, свързан с неговото действие. По този начин ще помогнете на детето си да свърже това, което чува с това, което прави и мисли. Например, когато детето строи нещо с конструктор, не казвайте „Хайде, направи ми кула“, а кажете „Бам, бам, бам, ти подреждаш частите много добре“. Така всеки път, когато детето строи с конструктора, в главата му ще изниква „бам, бам“.
2. Говорете ясно. Преди едно дете да произнесе първата си дума, то трябва да разбере какво означава тази дума. Само веднъж детето ви да разбере какво означава „чао“ и ще се опитва да я казва отново и отново. Така че родителите трябва да изказват думите ясно и точно, защото те са като модел за техните деца. При деца под една година използвайте опростени изрази, а не цели изречения. Например, вместо „Мечето е паднало от леглото“ кажете „Мечето падна“.
3. Бъдете последователни. Освен, че трябва да говорите просто и ясно, бъдете последователни. Повтаряйте едно нещо на детето, докато то само не започне да прави асоциациите с тази дума. Например използвайте думата „пий“ до момента, в който детето я чува и само посяга към шишето или чашата.
4. Говорете положително. Първата дума на някои деца е „не“. Родителите остават шокирани, но всъщност причината се крие в тях самите. Опитайте се да не говорите на детето чрез забрани и избягвайте употребата на „не“. Вместо да употребите негативното „Не пипай това, Теди“, кажете „Бъди внимателна, Теди“.