У нас предбрачните договори не са на мода. Може би недоверието в нашата правна система е причината дори богатите да не пазят имуществото си при развод с някоя златотърсачка. Те просто са уверени, че тя ще получи толкова, колкото те ѝ дадат.
На Запад и в Америка обаче този тип договори е задължителен. Холивудските величия са най-потърпевши и често точно предбрачните клаузи са причината разводите да се точат с години. Напоследък стана още по-модерно да се сключват следбрачни споразумения, които обхващат обезщетение в зависимост от причината за развод, пише Daily Mail.
Проучване, направено от бракоразводните адвокати от Американската академия на брачните адвокати, показва, че в периода 2009-2012 следбрачните споразумения са скочили с цели 50 %. Проблемът е, че този тип документи са леко противоречиви, както и техните предшественици (предбрачните договори), защото покриват абсолютно всички причини за развод и дават безкрайно поле за преговори и шансове за разплата.
Рандал Кеслър, партньор в адвокатската кантора „Kessler & Solomiany", разкри, че двойките идват при него за следбрачни договори най-вече по три причини: защото това е последен опит да спасят брака си; защото единият от съпрузите е на път да получи голямо наследство; защото времето на съпрузите заедно е преброено.
В някои случаи тези споразумения са причина браковете да продължават, защото те слагат край на финансовите спорове.
От друга страна те могат да улеснят и разводите, тъй като преговорите за пари вече са предрешени.
Една от знаменитостите, която определено има какво да брани във финансов план е Рупърт Мърдок. Медийният Магнат е подписал с последната си съпруга Уенди, както предбрачен договор, така и следбрачно споразумение. Миналия месец той се разведе след 14 години брак със съпругата си.
Съдиите в страните-членки на ЕС имат правото да не зачитат документи, подписани преди брака, ако се установи, че единият е излъгал за финансовото си състояние или не е бил адекватен по време на подписването (след употреба на алкохол или наркотици). Сред причините за „нелегален" предбрачен договор се счита и емоционалната принуда. Така че много от дамите могат да се възползват от това при разглеждане на договора. Бившата съпруга на Стивън Спилбърг успешно изигра този свой коз, когато се разведе с режисьора през 1989 г. Тя прибра 100 000 000 долара, именно защото оспори своя подпис под документа, обяснявайки, че е сложен под натиск.