Родителството често води до стрес, особено ако човек иска да запълни ежедневието на детето си с всякакви образователни и социални дейности.
Преди няколко десетилетия отглеждането на деца е било фасулска работа – те от малки са си ходили сами на училище и това е бил единственият им ангажимент за деня. Днес, във времената на свирепа конкуренция, съвременните родители искат децата им да имат всякакви умения, да знаят по няколко езика и да са отлични ученици. Това често ги кара да записват децата си още от детската градина на всякакви странични дейности като гимнастика, карате, английски, цигулка, балет и т. н.
Освен това родителите са толкова загрижени за бързото и безпроблемно социализиране на малките си наследници, че държат да ги записват в какви ли не групи и класове само и само те „да бъдат с връстниците си“, а не да си играят сами.
Понякога майките записват децата си на подобни странични дейности, за да си осигурят кратка пауза по време на дълъг ден (в която те самите да могат да идат на фризьор, аеробика, пазар и т. н.).
Майките обаче не осъзнават, че детето има нужда от време, за да бъде само и то е от съществено значение за развитието на неговия характер и самостоятелност. Децата трябва да имат време за свободни игри, за да помечтаят, да пофантазират, да проявят креативност, за да открият кои са те. Това не може да се постигне докато подскачат в класа по народни танци или докато учат буквите от английската азбука (или се мъчат да се съсредоточат в друга организирана дейност).
В съвременния живот е повече от ясно, че родителите са длъжни да „въоръжат“ децата си с известни познания и умения, но в същото време не трябва да прекаляват с тази т. нар. социализация.
Ето и няколко начина да помогнете на малчуганите да останат насаме със себе си:
- Всеки ден отделяйте по някакъв „период на тишина“, когато телевизорът е изключен и детето не трябва да учи. В това време го насърчавайте да си поиграе само.
- Отидете с детето си в магазина за играчки и заедно с него изберете нещо, което е специално предназначено за този тих период.
- Въпросният тих период не е хубаво да е вечер, когато детето е уморено. То трябва да е добре отпочинало, за да може да впрегне креативността си.